Xbox Series X – jaka jest specyfikacja najnowszej konsoli Microsoftu?

Xbox Series X oraz jej bezpośredni rywal – Playstation 5 to konsole nowej generacji, których premiery to bezapelacyjnie jedne z głośniejszych eventów w świecie technologicznym w 2020 roku. Na dobrą sprawę na rynku konsol liczą się tylko Sony i Microsoft, co dodatkowo podgrzewa atmosferę wokół premiery nowej generacji konsol. Przyjrzyjmy się więc, co do zaoferowania ma next-gen od Microsoftu, który swoją premierę miał 10 Listopada 2020 roku.

Stos zmian względem poprzedniego Xbox’a

Nowa konsola od firmy z Redmond w porównaniu do Xbox One zmieniła się diametralnie. Już na pierwszy rzut oka, widzimy masę zmian w porównaniu do poprzednika. Nowy Xbox wygląda jak mała, czarna wieża, nieco przypominająca PC. Niektórzy porównują go nawet do lodówki. Czy wyglada on ładnie, pozostawiam to każdemu do oceny, jako że jest to kwestia gustu. Nowej konsoli Microsoftu nie można napewno odmówić eleganckiego oraz minimalistycznego wyglądu, który bez większego problemu powinien wpasować się w wystrój każdego pokoju.

gracz grający na Xbox Series X z kontrolerem Elite
źródło: unsplash.com

Design opiera się w dużej mierze na szczegółowym zaprojektowaniu środka konsoli, celem zabezpieczenia odpowiedniego przepływu powietrza. Architektura chłodzenia równorzędnego charakteryzuje się trzema kanałami przepływu powietrza, które równomiernie rozprowadza wysoką temperaturę generowaną przez podzespoły. Dzięki temu konsola nie powinna się przegrzewać, a jej wydajność winna być zawsze na najwyższym możliwym poziomie. Zewnętrzne wymiary konsoli wynoszą 151 mm x 151 mm x 301 mm a jej masa równa się 4,45 kg.

Najwięcej zmian dotyczy jednak podzespołów. Nowy Xbox posiada dedykowany 8-rdzeniowy procesor Zen 2 oraz specjalnie zaprojektowany procesor graficzny RDNA 2 o oszałamiającej wydajności 12TFLOPS! Ponadto, specyfikacja Xbox Series X zawiera 16GB pamięci operacyjnej GDDR6 o przepustowości do 560 GB/s. Ogromną zmianą, która znacząco wpłynie na szybkość działania całej konsoli, jest fakt, że nowy Xbox posiada tylko i wyłącznie dysk SSD o pojemności 1 TB, a nie jak poprzednik — HDD. Z całą pewnością można rzec, że w największym stopniu przełoży się to na nas ładowania gier czy aplikacji. Ponadto, konsola jest w stanie obsłużyć specjalną kartę Seagate o pojemności 1 TB (sprzedawaną osobno) oraz identycznej wydajności jak wbudowany dysk twardy.

Oprócz tego Xbox Series X wyposażony jest w jeden port HDMI 2.1, 3 porty USB 3.1 gniazdo ethernet 802.3 10/100/1000 a za komunikację bezprzewodową odpowiada moduł Wi-Fi w standardzie 802.11ac 2.4GHz oraz 5GHz.

Co tak naprawdę oznaczają te cyferki, które ma specyfikacja Xbox Series X ?

Jasne jest, że zbiór suchych danych technicznych może wiele nie mówić osobom, które na co dzień nie interesują się technologią. Dlatego należy podkreślić, że nowa konsola od Microsfotu ma umożliwić granie w rozdzielczości 4K nawet w 60 klatkach na sekundę — zapewniając najlepszą możliwą jakość obrazu. Ponadto, dla które osób bardziej cenią płynność, Xbox Series X umożliwi granie w 120 kl./s przy rozdzielczości 2k lub fullHD.

photo 1541253203905 9fe9a589a26b?ixlib=rb 1.2
źródło: unsplash.com

Tak potężna specyfikacja Xbox Series X umożliwia także odtwarzanie wideo do oszałamiającej rozdzielczości 8K w standardzie HDR! Niestety, wbudowany napęd optyczny obsługuje maksymalną rodzielczość 4K w standardzie HDR.

Gdzie kupić nową konsolę Microsoftu?

Ze względu na ogromne zainteresowanie już od momentu ogłoszenia przedsprzedaży było wiadomo, że ilośc konsol w pierwszych tygodniach po premierze nie będzie wystarczającą, aby zaspokoić chęć kupna wszystkich klientów. Obecnie, Series X dostępny jest w większości sieciowych sklepów z elektroniką, jak np. X-kom, RTVeuroAGD, MediaExpert czy MediaMarkt. Należy jednak podkreślić, że nie wszędzie sprzęt dostępny jest od ręki, dlatego decydując się na zakup, warto uzbroić się w cierpliwość, lub poszukać ofert w sklepach online na stronach takich jak Allegro czy Ceneo.

Xbox Series X dostępny jest w Polsce od 10 listopada w cenie 2299 PLN za podstawowy zestaw, który zawiera konsolę wraz z okablowaniem oraz jednym kontrolerem. Dostępne są także zestawy z grami, np. z Cyberpunk 2077 za 2399 PLN.