Xbox Cloud Gaming pojawi się na iOS na wiosnę 2021 roku!

Zdaniem wielu osób, serwisy gamingowe, które umożliwiają grę z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą przesyłania strumieniowego to przyszłość rozrywki. Xbox Cloud Gaming to autorski serwis Microsoftu, który umożliwia granie w ponad 100 gier na telefonie lub tablecie w ramach subskrybcji Xbox Game Pass Ultimate. Obecnie, z usługi można skorzystać tylko i wyłącznie na urządzeniach z Androidem. Jednakże, wkrótce się to, nareszcie, zmieni! 

Dlaczego Xbox Cloud Gaming nie pojawił się na iOS odrazu?

Serwis swoją premierę miał we wrześniu 2020 roku, jednakże dostępny był tylko i wyłącznie dla użytkowników systemu Android. Podyktowane to było ścisłymi ograniczeniami, które Apple narzuca producentom gier. Nawiązując do regulaminu, każda gra, czy też aplikacja, winna istnieć jako osobny program, który musi spełnić serię warunków, aby zostać zaakceptowanym w App Store. Zdaniem Apple, Xbox Cloud Gaming wypuszczając dedykowaną aplikację dla swojego serwisu naruszało te zasady, gdyż gry oferowane wewnątrz aplikacji nie mógły być regulowane przez Apple. W wyniku tego rozumowania, aplikacja Xboxa z funkcją dostępu do Xbox Cloud Gaming nie została udostępniona w App Store.

photo 1554046862 054dbd07c8c1?ixid=MXwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHw%3D&ixlib=rb 1.2
źródło: unsplash.com

Rozpętało to nie lada batalię pomiędzy dwoma gigantami. Medialne przepychanki trwały tygodniami, na których najbardziej cierpieli konsumenci. Zdaniem firmy z Redmond „Apple to jedyna większa platforma, która blokuje swoich użytkowników przed graniem w chmurze oraz subskrypcyjnymi usługami dla gier”. 

Apple, pozostawało nieugięte. W swoim oświadczeniu, które było niejako odpowiedzią na zarzuty Microsfotu, napisało, że serwisy gamingowe jaknajbardziej mogą być oferowane w App Store. Jedynym warunkiem jest to,ze muszą zastosować się do tego samego zestawu zasad, jak każda inna aplikacja czy usługa. 

Historia z (prawdopodobnie) Happy Endem

Szach pomiędzy dwoma firmami trwał jakiś czas. Kilka tygodni temu, Microsoft zasugerował, że być może będzie w stanie dostarczyć swój serwis Xbox Cloud Gaming na urządzenia z iOS za pomocą przeglądarki internetowej. Taki zabieg być może nie jest najbardziej wygodny, jednakże stanowi jedyne rozwiązanie w zaistniałej sytuacji. 

Coś co wydawało się plotką, znalazło swoje potwierdzenie 9 Grudnia 2020 roku, kiedy to Microsoft  potwierdził, że prace nad wdrożeniem Xbox Cloud Gaming w przeglądarce zmierzają ku końcowi, a premiera usługi planowana jest na wiosnę 2021 roku. Granie w chmurze dostępne będzie, podobnie jak dla użytkowników innych systemów operacyjnych, tylko i wyłącznie po wykupieniu dostępu do Game Pass Ultimate.

Xbox Cloud Gaming na tablecie Huawei
źródło: unsplash.com

Czym Jest Game Pass Ultimate?

Najnowszy serwis Microsoftu to składowa część większej subskrybcji — Xbox Game Pass Ultimate, która w zamian za miesięczną opłatę oferuje swoim klientom dostęp do ponad 100 gier. Gry te mogą zostać pobrane i zainstalowane w każdej chwili, natomiast gracz może grać w nie tak długo jak płaci abonament. Hity, w jakie możemy zagrać to miedzy innymi: 

 • Cała Seria Battlefield 
 • Cała Seria DeadSpace
 • DiRT 4 
 • F1 2019
 • FIFA 20
 • UFC, UFC 2, UFC 3
 • Trylogia Fable 
 • Geras 5 
 • Geras of War 
 • Halo 5 
 • Seria Mass Effect
 • Mortal Kombat X 
 • The Sims 4 
 • Tekken 7 
 • The Elder Scrolls Online
 • Star Wars Battlefront I & II

Oprócz dostępu do bogatej biblioteki gier, w ramach subskrybcji gracz może korzystać z abonamentu EA Play, usług Xbox Live Gold a także specjalnych zniżek, dostępnych ekskluzywnie dla abonentów. 

Ponadto, serwis oferuje przed natychmiastowy dostęp do wielu premierowych gier, dzięki czemu klienci mogą jako pierwsi na świecie zagrać w gry w dniu światowej premiery. Gry takie jak The Medium, Psychonauts i Halo Infinite dostępne będą już sekundy po światowej premierze w 2021 roku. 

Ostatnią, prawdopodobnie największą zaletą jest Xbox Cloud Gaming, który znacząco zmienia sposób, w jaki można grać. Dzięki dostępności ponad 100 gier w chmurze, gracz może streamować gry na swój komputer lub telefon niezależnie od miejsca w którym się znajduje. 

To prawdziwe rewolucyjna usługa, która debiutując we wrześniu 2020 roku odraz zyskała spore grono sympatyków. 

Z duża dozą prawdopodobieństwa można rzecz, że od wiosny 2021 roku finalnie dostępna będzie dla każdego chętnego gracza — a nie jak ma to miejsce do tej pory — tylko i wyłącznie dla użytkowników Windowsa i Androida.