galaxy fold jako przykład sprzętu obsługującego 5G

Wielka Brytania banuje instalację sprzętu 5G Huawei’a!

W związku z planem wycofania chińskich technologii ze Zjednoczonego Królestwa do końca 2027 roku rząd Wielkie Brytanii zakazał instalacji sprzętu 5G Huawei’a, począwszy od września 2021 roku. Jest to bezpośrednie następstwo decyzji o zakazie kupna technologicznego sprzętu od chińskich producentów z powodu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. 

palma pełna od sprzętu 5G
źródło: Unsplash.com

Brak komentarza w sprawie zakazu instalacji sprzętu 5G

Przedstawiciele chińskiego giganta technologicznego pytani o komentarz do całej sytuacji przez dziennikarzy BBC czy The Verge odmówili komentarza do całej sytuacji. W przeszłości wiceprezes firmy, Victor Zhang twierdził, że decyzja ta jest “umotywowana politycznie i nie jest podyktowana obiektywnym oszacowaniem ryzyka”

W tym miejscu warto nadmienić, że dyskusje dotyczące egzekwowania wyżej wymienionego prawa mają się odbyć w brytyjskim parlamencie w następnym tygodniu. Mówi się, że firmy, które nie dostosują się do nowych przepisów, będą zmuszone płacić nawet 100 tysięcy funtów dziennie! 

Nowe prawo w największej mierze dotyka kontrahentów, którzy kupili ogromne ilości sprzętu 5G Huawei’a. Wcielenie nowych zasad w życie oznacza bowiem, że nie będą mogli wykorzystać zmagazynowanej infrastruktury do długoterminowej i stopniowej budowy sieci 5G.

Szansa dla konkurencji 

Nieszczęście jednej firmy jest szansą dla jej konkurentów. Nokia oraz Ericsson już teraz podpisały kilkadziesiąt umów, na mocy których sprzęt Huawei’a. Ponadto, rząd UK chce zainwestować dodatkowe 250 milionów funtów, aby zachęcić mniejsze firmy do dostarczenia i produkcji swojego sprzętu 5G. 

Gwoli przypomnienia — wszystko zaczęło się od kontrowersyjnych wypowiedzi prezydenta USA — Donalda Trumpa, który oskarżał chińskiego giganta technologicznego o szpiegostwo. W związku z tymi oskarżeniami żadna amerykańska firma nie może współpracować z Huawei’em. Eskalacja konfliktu, spowodowała także, że inne państwa zaczęły spoglądać nieco bardziej podejrzliwie na chińskiego producenta.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *