ThinkPad X1 Fold – pierwszy składany komputer osobisty

Firma Lenovo słynie z tworzenia dobrej jakości komputerów, a nawet rewolucyjnych. Jednym z nich jest ThinkPad X1 Fold – pierwszy składany komputer osobisty. W dobie coraz popularniejszych składanych ekranów, kwestią czasu było ukazanie się tego rozwiązania na rynku komputerów. Czy ThinkPad X1 Fold wyznaczy nowy trend, którym podążą inne firmy?

Dla kogo?

W ostatnich miesiącach składane ekrany zyskują coraz większą popularność. Zaczęło się od smartfonów takich jak SAMSUNG Galaxy Fold. Teraz czas na komputery. Zadania tego podjęła się firma Lenovo tworząc ThinkPad X1 Fold – pierwszy składany komputer osobisty. Dla kogo jednak został on stworzony?

Komputer ewidentnie każdy może dostosować do własnych potrzeb. Tak zwykli użytkownicy (oczywiście o ile będą skłonni wyłożyć kwotę, którą zażyczył sobie producent za Folda – szczegóły na końcu artykułu) jak i biznesmeni.

ThinkPad X1 Fold
Lenovo24.pl

Możliwości ekranu

Uniwersalność tego sprzętu jest tak duża między innymi dzięki, a jakżeby inaczej składanemu ekranowi. Jego parametry to: OLED, 13,3 cala i rozdzielczość 2K (2048 x 1536). Taki ekran w zupełności wystarczy do podstawowych czynności jakie wykonujemy na komputerze jak przeglądanie stron internetowych, social mediów czy oglądanie filmów. Rozłożony ekran ma grubość 11,3 mm, a złożony 27,8 mm.

Po zgięciu ekranu, Windows zostanie podzielony na dwie części. Do tego komputer ten może być używany tak w pozycji pionowej jak i w poziomej, w pozycji zgiętej jak i wyprostowanej (okna wyświetlane na ekranie same dostosowują swój układ i położenie w zależności od aktualnie używanej pozycji w jakiej jest on ustawiony). Samo etui służy również jako podstawka, dzięki czemu w szybki i łatwy sposób można ułożyć sprzęt na biurku. Problemem też nie jest korzystanie z „tradycyjnej” bezprzewodowej klawiatury – Lenovo Fold Miniktóra jest dołączona do zestawu razem z rysikiem – Lenovo Active Pen!

Specyfikacja

ThinkPad X1 Fold – pierwszy składany komputer osobisty to nie tylko zginany ekran, ale także porządna maszyna, o konkretnych parametrach: 8 GB pamięci LPDDR4X o częstotliwości taktowania 4267 MHz, do naszej dyspozycji jest także dysk SSD M.2 NVMe – maksymalna ilość pamięci to 1 TB. Processor Intel Core i5 wykonany w technologii Hybrid Technology

cechuje ją to, że podzespoły w niej wykonane są o wiele mniejsze i zużywają mniej energii.

Najsłabszym elementem komputera jest zintegrowany układ graficzny Intel UHD 11 – generacji. Mimo tego, będzie on wstanie bez problemu poradzić sobie z grami free to play, czy produkcjami z kategorii AAA sprzed kilku lat. Fold posiada też modem sieci 5G.

ThinkPad X1 Fold wyposażony jest w dwa porty USB typu C, a także czytnik kart SIM.

Bateria pozwala na korzystanie z niego przez aż 11 godzin na jednym ładowaniu! Taki wynik jest możliwy dzięki technologii Rapid Charge.

ThinkPad X1 Fold
exumag.com

Cena za tę rewolucję?

ThinkPad X1 Fold – pierwszy składany komputer osobisty – nie ma co się oszukiwać rewolucja kosztuje. Jej cena jest jeszcze większa jeśli uwzględni się naprawdę dobrą specyfikację jaką posiada ten sprzęt. Aby się nią cieszyć trzeba wyłożyć 15 tysięcy złotych! Jest to kwota, która skreśla większość z nas z listy potencjalnych przyszłych posiadaczy Folda. Mimo tego warto jest zainteresować się nim, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości inni producenci pójdą jego śladem i wtedy dostaniemy jego tańsze, lepiej zbudowane (między innymi dzięki doświadczeniu jakie producenci będą mogli wyciągnąć z ThinkPad X1 Fold) odpowiedniki, na które już większość z nas będzie mogła sobie pozwolić.