premiery apple w 2021 roku będą obfitować w nowe modele komputerów Mac

Spotlight — niedoceniana funkcja macOS zwiększająca efektywność

Muszę się przyznać, że przez długie lata nie korzystałem za często z wyszukiwarki systemowej. Większość plików czy aplikacji trzymam w dobrze znanych mi miejscach, a ponieważ cyfrowa organizacja to jeden z moich koników to nigdy nie miałem problemów ze znalezieniem tego, co potrzebowałem. Jakie było moje zdziwienie, kiedy postanowiłem dać szanse Spotlight. Ta funkcja macOS przyspieszyła moją codzienną interakcję z komputerem kilkakrotnie! 

Pliki, aplikacje, definicje, konwerter jednostek — zawsze pod ręką 

Możliwości wyszukiwarki Spotlight daleko wykraczają poza zwykłe wyszukiwanie informacji. Do jej podstawowych zdolności należą bowiem: 

  • Otwieranie aplikacji – wystarczy tylko wpisać nazwę aplikacji i kliknąć enter, aby ją otworzyć 
  • Wyszukiwanie plików – aby otworzyć plik, zacznij wpisywać jego nazwę, po czym wybierz go z listy i kliknij enter 
screenshot z funckją Spotlight na macOS
źródło: apple.com
  • Znajdowanie wydarzeń kalendarza– podobnie jak z plikami, wystarczy wpisać cześć lub całą nazwę wydarzenia, aby zobaczyć jego szczegóły zaraz obok wyników wyszukiwania 
  • Dostęp do słownikowych definicji – wpisz słowo, którego definicje chcesz poznać i wybierz definicje z listy wyników
  • Wykonywanie prostych obliczeń – wpisując działanie matematyczne w wyszukiwarkę Spotlight, szybko otrzymamy jego rezultat, np.: wpisując 8 *2 / 4 ujrzymy wynik 4 w polu wyszukiwania
  • Konwerter jednostek oraz walut – dostarcza możliwość szybkiego przeliczenia cali na centymetry, czy też dolarów na euro. Wystarczy wpisać np. “8 inches in cm” albo 100 USD in EUR”. 
  • Wyszukiwanie w internecie – wystarczy wpisać wyszukiwaną frazę z dowolnego miejsca w systemie, a opcja przeszukania Google pojawi się na samej górze wyników. 
c3599810342da40e6339ba173d0a1812
źródło apple.com

Spotlight przyspiesza pracę w wielu aspektach 

Na początku, oszczędność czasu może nie być tak oczywista. Jednakże, używając tej funkcji macOS do otwierania większości plików lub aplikacji to ogromny skok w efektywności tych działa. Będąc szczerym, kiedy zaczynałem korzystać z wyszukiwarki, nie byłem do niej w całości przekonany. Jednakże już po kilku dniach przekonałem się, że jej siła leży w szybkości, dzięki czemu MacBook zdaje się pracować jeszcze szybciej. Dzięki skrótowi klawiszowemu cmd+Space jest ona zawsze wygodnie dostępna, a cały arsenał dostępnych możliwości sprawia, że wiele informacji jest nam dostarczane w ciągu ułamka sekundy.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *