skróty klawiszowe w użyciu podczas obróbki wideo na macOS

Skróty klawiszowe, które znacznie zwiększą Twoją produktywność z macOS!

Bez cienia wątpliwości, znaczna większość z nas używa komputera do rutynowo podobnych czynności. Z tego właśnie względu, istnieje wiele możliwości na przyspieszenie najczęściej wykonywanych czynności. Skróty klawiszowe, mogące być wykorzystywane na poziomie całego systemu operacyjnego, to jedna z nich — którą osobiście postrzegam jako super moc. Te kilka kombinacji klawiszowych, które z osobna pozwalają zaoszczędzić dziesiętne części sekundy, przekładają się na całkiem pokaźną liczbę w skali tygodnia czy miesiąca. Ponadto, istnieje spora grupa użytkowników, dla której skróty nie tylko przyspieszają prędkość wykonywania codziennych obowiązków, lecz także czynią je bardziej przyjemnymi. Dlatego, jeśli szukasz sposobu na przyspieszenie swojej codziennej pracy na Macu, lub chcesz uczynić codzienną obsługę komputera nieco bardziej efektywną, czytaj dalej i poznaj najbardziej użyteczne skróty klawiszowe w macOS! 

Skróty przyspieszające nawigacje — największy skok efektywności 

Nawigacja po systemie to najbardziej podstawowa funkcja każdego komputera. Niezależnie od tego, czy używasz Macbooka, iMaca czy komputera z Windowsem, korzystanie z nich opiera się na otwieraniu różnych aplikacji i poruszaniu się pomiędzy nimi.

skróty klawiszowe będące wykorzystywane przez użytkownika macOS
źródło: unsplash.com

W zależności od stopnia wykorzystania komputera w życiu prywatnym czy zawodowym, możliwość przyspieszenia nawigacji pomiędzy programami lub otwartymi oknami przyczynia się w największym stopniu do wzrostu efektywności obsługi komputera. Niżej wymienione skróty klawiszowe, według mnie, mogą nawet kilkukrotnie zwiększyć szybkość obsługi komputera 

⌘ + M skrót klawiszowy, który minimalizuje obecnie aktywne okno/aplikację.

⌘ + H skrót klawiszowy, ukrywający obecnie aktywne okno. Różnica pomiędzy tym a poprzednim skrótem jest taka, że ⌘+H ukrywa okno bez animacji. 

⌘+Q – skrót, który umożliwia zamknięcie aplikacji. Skrót ten, w przeciwieństwie do czerwonego przycisku na Macu całkowicie kończy jego aktywność w tle. 

⌘+Tab – skrót, który natychmiast aktywuje poprzednio używaną aplikację. Przytrzymanie skrót nieco dłużej, umożliwia przełączanie się przyciskiem Tab pomiędzy WSZYSTKIMI otwartymi aplikacjami. 

Praca z tekstem — zaznaczaj i formatuj szybciej 

Kolejnym powodem, dla którego spora część ludzi zmuszona jest używać komputera, a nie smartfona czy tabletu, to praca z tekstem. Tutaj mam na myśli cały arsenał zadań, począwszy od prostych zadań, takich jak napisanie dłuższego maila czy wysłania kilku przelewów na nieco bardziej złożonych zadaniach kończąc (np. stworzenie eseju, wypracowania do szkoły czy na studia bądź też złożenia prezentacji).

Pomimo tego, że smartfony i tablety stają się coraz lepsze w tych zadaniach, wciąż daleko im do komfortu oferowanego przez większy ekran i fizyczną klawiaturę. Podczas wykonywania tych operacji, wysoce prawdopodobne jest że drobne poprawki tekstu, takie jak usuwanie literówek, czy wyróżnianie słów w tekście jest najbardziej czasochłonne. Poniższe skróty klawiszowe, znacząco usprawniają ten proces oraz są nieziemsko łatwe w przyswojeniu. 

⌘+C / ⌘+V / ⌘+X czyli kopiuj, wklej i wytnij. Absolutna podstawa i prawdopodobnie najpopularniejsze skróty klawiszowe, które zastępują funkcje używane przez każdego. Niemniej jednak, nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu, gdyż przy tworzeniu prezentacji czy pisaniu prac, kopiowanie i wklejanie różnego rodzaju materiałów z całą pewnością znajduje się w czołówce najczęściej wykonywanych czynności.

Alt/Option + strzałki (⌥ + ←→) – skrót klawiszowy, który zmienia pozycje kursora co słowo. Prawdziwa moc tego klawisza leży jednak w możliwości połączenia go z Shift, dzięki czemu możemy szybko zaznaczyć poprzednie słowo. Każde następne kliknięcie strzałki zaznacza następne słowo w danym kierunku itd. Identyczny mechanizm występuje w przypadku połączeniu skrótu z klawiszem delete, analogicznie umożliwiając usuwanie całego poprzedniego słowa. Dla mnie jest to prawdziwy game changer, który znacząco przyspiesza pracę z tekstem, gdyż nie muszę przytrzymywać lub klikać milion razy delete, aby usunąć pożądany fragment tekstu. Warto podkreślić, że do tej kombinacji możemy także wykorzystać klawisz Command -⌘ aby przesunąć kursor na początek linijki, znaczyć ją lub usunąć. 

⌘+spacja – skrót klawiszowy, który wywołuje systemową wyszukiwarkę Spotlight. O tym, jak potężna jest to funkcja i jak przyspiesza pracę z komputerem, pisałem tutaj

Wcielenie skrótów klawiszowych to konieczny krok do zwiększenia cyfrowej produktywności 

Skróty klawiszowe to nieco niszowa, ale za to jakże potężna metoda interakcji z komputerem. Jej nauka z całą pewnością wymaga nieco poświęcenia, jednakże według mnie potencjalny skok w efektywności codziennie wykonywanych operacji jest tego wart. 

Wymienione wyżej skróty to zaledwie bardzo mały ułamek wszystkich, które są dostępne w systemie operacyjnym macOS. Ich możliwości znacznie wykraczają poza nawigację po systemie czy pracę z tekstem. Sam fakt, że skróty mogą być kontekstowe, tzn. zależne od otwartej w danym momencie aplikacji, otwiera nieskończenie wiele możliwości. W masie programów możemy sami tworzyć i edytować skróty klawiszowe, co pozwala wykreować unikalne kombinacje i skupić się na najważniejszych dla nas czynnościach. Więcej o możliwościach, jakie niosą ze sobą skróty klawiszowe już wkrótce na stronie! Gorąco zalecam do regularnego odwiedzania strony oraz przeczytania innych artykułów.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *