Sieć 5G jest o 90% bardziej energooszczędna niż LTE

Nowa generacja komórkowych sieci 5G skupia wokół siebie wiele kontrowersji. Znaczna część z nich to bezpodstawne teorie spiskowe. Ich zwolennicy właśnie stracili kolejny argument, który zakładał, że sieć 5G zużywa ogromne pokłady energii i jest nieprzyjazna dla środowiska. Jak wykazano w najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Nokię, 5G jest o 90% bardziej energooszczędne w porównaniu do tradycyjnej sieci LTE. 

Wzrost ruchu w sieci 5G nie musi równać się zwiększeniu zapotrzebowania energetycznego 

Wspólne badanie przeprowadzone przez Nokię oraz Telefonicęwskazuje, że uruchomienie sieci 5G znacząco zwiększy ruch w sieci. Logicznie, można by przypuszczać, że taki trend spowoduje wzrost zapotrzebowania na energię niezbędnej do utrzymania sieci. Cóż, 3-miesięczne badanie dowiodło czegoś zupełnie innego. 

W badaniu zostały przetestowanych kilka potencjalnych scenariuszy obłożenia sieciowego pod względem efektywności energetycznej, mierzonej w Mbps na kilowat. Jak dowiedziono, sieć 5G jest znacznie bardziej energooszczędna niż wszystkie tradycyjne sieci, nawet z oprogramowaniem mającym za zadanie optymalizować zużycie energii. 

maszt zapewniajacy sieć 5g na dachu budynku
źródło: unsplash.com @macauphotoagency

Sieć 5G wymaga dalszych optymalizacji 

Wstępne wyniki badań pozwalają stwierdzić, że sieć 5G jest naturalnie bardziej ekologiczna niż jakakolwiek inna technologia bezprzewodowej transmisji danych. Jednakże Nokia podkreśla, iż sieć najnowszej generacji wymaga dalszych optymalizacji pod względem ilości zużywanej energii — celem drastyczniejszego obniżenia produkcji dwutlenku węgla. Wraz z rozrostem sieci 5G, obłożenie sieci będzie rosnąć. Według Finów implikacja technologii oszczędzania energii na poziomie stacji bazowych, ich inteligentne rozmieszczenie czy ciągłe wdrażanie nowej architektury spowoduje dalsze oszczędności w kwestii redukcji zapotrzebowania energetycznego. 

Badanie, którego rezultaty zostały opublikowane 2 grudnia, jest częścią starań obu firm, aby globalne ocieplenie zostało ograniczone do 1.5 stopnia Celsjusza. W 2019 roku Nokia dostarczyła produkty neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do ponad 150 konsumentów na całym świecie i celuje w ograniczenie emisji CO2 ze swoich działań o 41% do końca 2030 roku.