Rewolucyjna klawiatura Apple na horyzoncie — osobny wyświetlacz w każdym przycisku

Klawiatury firmy Apple cieszą się względnie dobrą opinią. Z wyjątkiem nieudanej generacji MacBooków w 2016 oraz 2017 roku, kiedy to rzekomo rewolucyjna klawiatura Apple z motylkowym mechanizmem okazała się wtopą, firma z Cupertino zawsze była w stanie dostarczyć klientom najwyższy poziom komfortu pisania na klawiaturze laptopa. 

Na drodze ku perfekcji 

Pomimo na ogół, ponadprzeciętnych opinii na temat klawiatur Apple, mówi się, że firma od kilku lat pracuje nad ulepszonym modelem klawiatury, który rozwiązywałby wiele wad tradycyjnych klawiszy. O co dokładnie chodzi? 

rewolucyjna klawiatura apple -- schemat klawisza w widoku patentowym
źródło: patentlyapple.com

Najnowszy patent, który firma zastrzegła w ostatnich dniach 2020 roku, opisuje wyjątkowy układ klawiszy, w którym każdy z nich wyposażony jest w miniwyświetlacz, który zdolny jest zmieniać pojawiającą się na nim treść w zależności od kontekstu wykonywanej operacji. 

Jeśli chodzi o materiały, z których rewolucyjna klawiatura Apple mogłaby być wykonana, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można rzec, że firma wykorzystałaby mieszankę szkła, ceramiki, metalu oraz szkła szafirowego. Wyświetlacz zaś mógłby by wykonany w technologii OLED z elektroforetycznym mechanizmem reakcji na dotyk.

Na pierwszy rzut oka nowa, rewolucyjna klawiatura Apple wydaje się garściami czerpać z niezbyt lubianego przez użytkowników TouchBara. Diametralną różnicę stanowi jednak fakt, że w odróżnieniu od elementu montowanego w MacBooku Pro, poszczególne klawisze nie byłyby dotykowe, lecz fizycznie klikalne — zupełnie jak ma to miejsce w innych rejonach klawiatury poza TouchBarem.

Kiedy zadebiutuje nowa, rewolucyjna klawiatura Apple?

Niestety, chociaż patent ten jest niezmiernie interesujący, a ja sam nie mogę się doczekać jego implementacji, na dany moment nie jest jasne czy Apple w ogóle wprowadzi taką klawiaturę na rynek. Wszakże przeszłość pokazuje, że nie wszystkie zarejestrowane patenty firmy są wcielane w życie. 

Apple reconfigurable Mac keyboard patent
źródło: patentlyapple.com

Na razie opisywaną wyżej wiadomość pozostaje nam traktować w kategorii ciekawostki i oczekiwać na następne doniesienia ze świata Apple.