PS5 Sony DualSense – rewolucyjny kontroler

Od wielu lat pady w kolejnych generacjach konsol Sony Playstation co najwyżej były ewolucjami. Kontroler do PS4 był mocnym krokiem naprzód, jednak prawdziwy przełom przyszedł wraz z padem do najnowszej konsoli japońskiego giganta Sony Playstation 5. 

Adaptacyjne triggery

Pierwszą nowinką, jednocześnie jedną z najważniejszych i przynoszącą rewolucję w grach są adaptacyjne triggery. Twórcy mogą je wykorzystać na różne sposoby np. podczas strzelania gdy skończy się nam amunicja, spusty się zablokują! Dostosowują one opór do wykonywanych przez gracza czynności. To fantastyczne rozwiązanie, pogłębiające wczucie się w grę. Następną opcją są haptyczne wibracje – nowy, doskonalszy, dokładniejszy system wibracji. Dzięki nim, twórcy gier mogą je tak zaprogramować, by zasymulować poczucie chodzenia po różnego rodzaju nawierzchniach, opadu deszczu, strzelania z broni palnej, czy jazdę samochodem, a użytkownik konsoli będzie te działania odbierał w odmienny sposób!

Wbudowany Mikrofon i Głośnik

W pad PS5 DualSense został wbudowany mikrofon i głośnik. Co ciekawy sam mikrofon też może służyć do grania! Na przykład gracz może w niego dmuchnąć i gra na to działanie zareaguje. Oczywiście mikrofon umożliwia także komunikację, więc nie trzeba posiadać dodatkowego headsetu. Wydobywający się dźwięk z głośniczka zamontowanego w kontrolerze, także dodaje sporo do imersji, którą będzie odczuwać gracz. 

PS 5 kontroler
Photo by Tamara Bitter on Unsplash

Żyroskop w PS5 DualSense

Wszystkie powyżej wymienione funkcje są uzupełnione przez ostatnią równie fenomenalną – żyroskop. Umożliwia ona manewrowanie całym kontrolerem np. przy utrzymywaniu równowagi przez postać, lub pomoc podczas prowadzenia pojazdu.

Podsumowanie

Podsumowując, nowy pad do PS5 jak najbardziej jest rewolucją, która oferuje graczom nowe doświadczenia płynące z rozgrywki. Można to sprawdzić w łatwy sposób. Do każdej konsoli jest dołączana gra Astro’s Playroom, w której jej twórcy zawarli wiele rozwiązań wykorzystujących nowe cechy kontrolera. Naprawdę warto sprawdzić i samemu się przekonać, jak to wszystko działa.