Procesor Apple A14 szybszy niż flagowy, nowy Snapdragon

Po wielu tygodniach oczekiwania Qualcomm nareszcie pochwalił się przewidywanymi wynikami wydajnościowymi swojego flagowa na rok 2021. Co ciekawe, nowy Snapdragon 888 uzyskał wyniki gorsze nie tylko niż procesor Apple A14, lecz także zeszłoroczny Apple A13!

Mimo wszystko, nowy Snapdragon to wyraźna poprawa

W benchmarku Geekbench 5, który ostatnimi czasy stał się podstawowym wyznacznikiem wydajności procesorów, Snapdragon 888 uzyskał wyniki 1,135 w teście jednordzeniowym oraz 3,794 w teście wielordzeniowym. Dane te pochodzą z kompleksowego oglądu tego procesora, wykonanego przez dziennikarzy ze strony [Anandtech], którzy podkreślają, że wyżej wymienione wyniki są lepsze o około 25% niż te, które zdobyła poprzednia generacja Snapdragonów.

Procesor apple a14 vs nowy Snapdragon 888 vs inne procesory w Geekbench 5
Źródło: anandtech.com

Mimo wszystko niespodzianką jest fakt, że procesor Apple A14 wydaje się zdecydowanie szybszy. W tym samym benchmarku uzyskuje on wyniki rzędu 1,603 punktów w teście jednordzeniowym oraz 4,187 w teście wielordzeniowym. Bez cienia wątpliwości większą niespodzianką jest to, że wyniki Snapdragona 888 są nieznacznie niższe niż procesora Apple A13 – zeszłorocznej jednostki montowanej w takich telefonach jak iPhone 11,11 Pro, czy iPhone SE (2020).

Biorąc pod uwagę graficzne możliwości, nowy Snapdragon spisuje się o 35% lepiej niż starsza generacja i tylko minimalnie gorzej niż procesor Apple A14 montowany w najnowszych iPhone’ach.

Procesor Apple A14 może jednak stracić koronę najwydajniejszej jednostki

Benchmarki stanowią w jakimś stopniu odzwierciedlenie rzeczywistości, ale ich rezultaty nie powinny być bezwzględnie interpretowane. Historia zna wiele przypadków, gdzie niskie wyniki w benchmarkach przekładały się na wzorową wydajność w prawdziwym świecie.

Według Anandtech, nowy Snapdragon 888 może okazać się wydajniejszy niż procesor Apple A14 pod jednym warunkiem — jeśli jego zapotrzebowanie na energię przy zachowaniu najwyższej efektywności wyniesie między 4 – 4.5W. Umożliwiłoby to większości flagowych telefonów z Androidem utrzymanie bardzo wysokiej wydajności przez długi okres pracy, co finalnie zagwarantowałoby większą moc obliczeniową niż ta, którą mogą pochwalić się najnowsze iPhone’y.

Photo by Mika Baumeister on Unsplash