Kolejne sądowe problemy Apple! iPhone 12 z ładowarką w zestawie

Kalifornijska firma znowu ma kłopoty. Kontrowersyjna decyzja o wycofaniu adaptera sieciowego z wyposażenia pudełka iPhone 12 spotkała się nie tylko z ogromnym niezadowoleniem pośród użytkowników, lecz także wsród niektórych organów państwowych. W konsekwencji Apple będzie zmuszone do sprzedaży iPhone 12 z ładowarką w Brazylii — tak orzekła agencja Procon SP — odpowiedzialna za prawa konsumentów w stanie Sao Paulo. 

Brak ładowarki w zestawie niezgodny z prawem ochrony konsumentów 

Według serwisu 9to5mac publiczna agencja ds. Ochrony praw konsumenckich w Sao Paulo w Brazylii orzekła, iż sprzedaż najnowszego telefonu Apple bez ładowarki jest sprzeczne z prawem ochrony kupujących w Brazylii. I choć, na ten moment, decyzja ta dotyczy tylko i wyłącznie stanu Sao Paulo, to nie wykluczone, że wkrótce obejmie swoją mocną cały kraj. Krajowy Sekretarz Ochrony Konsumentów potwierdził, że także rozważają zmuszenie amerykańskiej firmy do zawarcia adaptera sieciowego w pudełku na terenie całej Brazylii. 

photo 1536082555308 99948d5c8ecf?ixlib=rb 1.2
źródło: unsplash.com @serjosoza

iPhone 12 z ładowarką w zestawie zagraża zdrowiu naszej planety 

Ku przypomnieniu, w październiku Apple zaprezentowało 4 nowe modele iPhonów — iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max oraz iPhone 12 mini. Wszystkie smartfony w soim pudełku zawierać będą jedynie kabel USB-C — Lighting. Kontrowersyjna decyzja Apple o wycofaniu ładowarki z pudełek podyktowana była troską o zdrowie planety. Kalifornijski producent celuje bowiem w bycie neutralnym pod względem produkcji dwutlenku węgla (głównego czynnika odpowiedzialnego za globalne ocieplenie) do końca 2030. Brak adapterów w zestawie ma za zadanie znacząco zredukować poziom technologicznych śmieci, a także ilośc wytwarzanego CO2, koniecznego do masywnych produkcji adapterów. Ponadto, według firmy prawie każdy i tak posiada już odpowiedni adapter w domu. 

Tłumaczenie Apple mogłoby się wydawać logiczne, gdyby w pudełku z iPhone 12 zawarty był kabel typu Lighting – USB-A (standardowe), a nie USB-C. Apple nigdy nie dodawało ładowarek ze złączem USB-C, a właśnie standardowym złączem USB-A. Zatem argument, którym zasłania się firma aby uniknąć sprzedaży iPhone 12 z ładowarką w zestawie, wydaje się wyjątkowo nietrafiony.