Pracował przy Cyberpunk 2077, teraz będzie szkolił polskich programistów

Łukasz Lach z grupy CD Projekt, jedyny w Polsce Docker Captain, wraz z polską szkołą programowania infoShare Academy wprowadzają renomowany program szkoleniowy Docker Masters. Kurs online jest przeznaczony dla programistów, DevOpsów oraz testerów oprogramowania, szukających skutecznych sposobów na przyspieszenie i usprawnienie wdrażanych projektów IT.

Bardzo popularny, bo bardzo potrzebny

Docker jest narzędziem, które nadało kontenerom linuxowym nową wartość, zwiększając ich możliwości i prostotę użycia. Dzięki temu jest przełomową technologią w branży IT.
W najnowszym badaniu Stack Overflow przeprowadzonym na ponad 53 tysiącach respondentów, wśród najpopularniejszych platform, na których w roku 2020 deweloperzy prowadzili prace programistyczne, na 3 miejscu znalazł się właśnie Docker, wyprzedzając znacznie takie platformy jak AWS, Microsoft Azure czy GCP. Jedynie Linux i Windows znalazły się wyżej w rankingu (źródło: https://bit.ly/3lXH2bo).

– Docker od dawna jest wymieniany w większości ofert pracy w IT. Nawet jeśli w niektórych z tych firm nie korzysta się z niego na produkcji, to prawdopodobnie istnieje on na etapie developmentu, budowania czy testowania aplikacji. Znajomość tego narzędzia znacznie obniża więc próg wejścia do różnego rodzaju technologii i języków programowania – mówi Łukasz Lach, ekspert Dockera i tak zwany Docker Captain. 

Docker to platforma umożliwiająca rozwijanie i wdrażanie aplikacji w postaci kontenerów zawierających kod aplikacji i niezbędne zależności. Uruchamianie kontenerów zajmuje milisekundy, a same kontenery zajmują – przeważnie – dziesiątki lub setki megabajtów, a nie kilka gigabajtów, jak to bywa w tradycyjnej wirtualizacji. 

Docker otwiera możliwości podziału monolitycznej aplikacji na mniejsze, wyspecjalizowane aplikacje – mikroserwisy. Dzięki temu, każda z nich może być pisana w dowolnym języku, osobno przepisywana, rozwijana i wykorzystywana w innych systemach. Ze względu na tę specyfikę, narzędzie Docker przydatne jest na każdym poziomie rozwoju aplikacji oraz zaawansowania programistów, DevOps’ów, czy testerów oprogramowania. Docker bezpośrednio generuje oszczędności firmom, pomagając w optymalizacji pracy i zwiększa tempo wdrażania projektów IT, co sprawia, że znajomość obsługi i skutecznego jego wykorzystania, ma duży wpływ na efektywność i koszty wytwarzania oprogramowania.

Kim są Kapitanowie Dockera?

Docker, choć niezwykle przydatny, nie jest łatwą technologią do samodzielnego opanowania w całości. Z tego powodu twórcy narzędzia, firma Docker Inc. doceniają i promują osoby, które nie tylko świetnie się w nim poruszają, ale także potrafią tę wiedzę właściwie przekazywać. Tak zwani Docker Captain’s to wyselekcjonowany przez firmę Docker Inc. zespół ekspertów, którzy szkolą, pomagają poznawać przekrojowo zastosowania Dockera i jego działanie od środka oraz uczestniczą w planowaniu i testowaniu kolejnych jego wersji.

Jednym z 46 na świecie oraz jedynym w Polsce Docker Captain jest Łukasz Lach, renomowany instruktor i mentor w branży IT, jak również prelegent na międzynarodowych wydarzeniach IT, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, na co dzień pracujący jako Senior Software Architect w GOG.com (grupa CD Projekt) nad grą Cyberpunk 2077.

– Od początku powstania Akademii naszą misją jest dawanie jak największej wartości studentom, aby zwiększyć ich szanse na rozwój kariery w branży IT. Umiejętność korzystania z Dockera to wartościowa waluta na rynku pracy i chcemy, aby nasi kursanci mieli ją w swoim portfelu. Aby ułatwić im rozwój kariery i pomóc im zdobyć konkurencyjną w branży wiedzę, postanowiliśmy rozwijać naszą nową platformę kursów online, tworząc szkolenia wzbogacone o kursy typu premium, przygotowane przez jedynych takich ekspertów w swoich dziedzinach na polskiej scenie IT. Kompleksowy program szkoleniowy Docker Masters, składa się z części głównej i dedykowanych ścieżek dla specjalistów Front-end, Back-end, DevOps i QA. Każdy więc znajdzie coś dla siebie – mówi Andrzej Kiesz, CEO infoShare Academy

Polska: milion programistów w 5 lat!

Zainteresowanie branżą IT od wielu lat dynamicznie rośnie, co potwierdza raport Microsoftu (źródło: https://bit.ly/39N2Jse), według którego do 2025 roku w Polsce będzie zapotrzebowanie na 1 milion nowych specjalistów IT. Na świecie natomiast to zapotrzebowanie będzie wynosić aż ponad 149 milionów.

W czasie pandemii wiele firm było zmuszonych w szybkim czasie przejść transformację cyfrową, dostosowując swoje działania do nowych realiów rynku. Branża IT, która od dawna jest jednym z najbardziej stabilnych sektorów gospodarki, z racji tych zmian, przeżywa tym samym dziś jeszcze większy rozkwit. 

Można to zauważyć nie tylko na rynku pracy i dużej ilości nowych atrakcyjnych finansowo ofert na znanych portalach pracy, lecz również na rynku firm szkoleniowych pomagających w zmianie branży oraz podnoszeniu niezbędnych kwalifikacji.

Szkoła programowania infoShare Academy, uruchomiła już przedsprzedaż zaawansowanego programu szkoleniowego, oferując dla pierwszych 1000 osób, 50% zniżki na kompleksowe szkolenie – Docker Masters. Program kursu został przygotowany z myślą o Mid i Senior Developerach, którzy chcą w sprawny sposób wykorzystywać narzędzie Docker w swojej codziennej pracy.

Żródło: https://infowire.pl/