ate axon 20 posiada kamera schowana pod wyświetlaczem

Pierwsza kamera schowana pod wyświetlaczem — ZTE Axon 20 5G

Chiński producent smartfonów ZTE jakiś czas temu zaprezentował model ZTE Axon 20 5G. Zaskakująco, przednia kamera schowana pod wyświetlaczem jest pierwszą taką na świecie. Jak chiński producent zdołał zamontować kamerę selfie bez żadnego notcha? 

Niedościgniony cel producentów — przednia kamera schowana pod wyświetlaczem

Notche, wycięcia w ekranie, asymetryczne ramki. To tylko kilka sposobów na to, ażeby zmaksymalizować powierzchnię wyświetlacza na froncie urządzenia, jednocześnie znajdują miejsce na dobrej jakości kamerę do selfie. Wiele firm ma swoje rozwiązania tego problemu. Apple znane jest z notcha, Samsung z okrągłego wycięcia a ZTE? Tworzy to, co nie udało, lub miało się nie udać. Przednia kamera schowana pod wyświetlaczem w modelu ZTE Axon 20 pierwszy smartfon z tak zaimplementowanym aparatem do selfie. 

Jak zamontowana jest przednia kamera schowana pod wyświetlaczem?

Sposób, w jaki ZTE udało się zamontować przedni aparat jest co najmniej interesujący, by nie powiedzieć innowacyjny. Chiński producent używa dwóch wyświetlaczy — pierwszy, to standardowa jednostka OLED o przekątnej 6,92 cala oraz rozdzielczości 1080 na 2460 pikseli z małym, kwadratowym wycięciem, w które idealnie wpasowuje się drugi, malutki wyświetlacz. Dzięki temu użytkownik używający telefonu ma wrażenie, iż korzysta ze sprzętu z jednym ekranem. 

Całość zmienia się w momencie uruchomienia przedniego aparatu. Na górnej części wyświetlacza znajduje się czarna ramka z dostępnymi różnymi opcjami aparatu. Ponieważ wyświetlacz wykonany jest w technologii OLED, czarne piksele nie emitują żadnego światła, jednocześnie nie zakłócając obrazu z przedniej kamery. Ten, uzyskiwany jest dzięki temu, że dodatkowy kwadratowy wyświetlacz potrafi być przeźroczysty, gdy jest wyłączony. 

zte axon 20 wyglad od przodu i kamera schowana pod wyświetlaczem
źródło: gsmarena.com

Co prawda, małe wycięcie gdzie znajduje się kamera do selfie, a nad nią kwadratowy wyświetlacz nie jest idealnie transparentne. Można dostrzec lekkie załamanie kolorów w cieplejszą stronę, to z całą pewnością oprogramowanie telefonu niweluję tę różnicę. Wyżej opisany proces jest idealnie widoczny w filmie znanego YouTubera — JerryRigEverything: 

Pomimo że chińska firma ZTE nie cieszy się wielką popularnością w naszym kraju, jak na przykład Xiaomi to warto pokazać, jak ciekawe rozwiązania Chińczycy implementują w swoich urządzeniach. 

Innowacyjna kamera oraz przeciętna reszta 

Oprócz prawdziwie oryginalnego sposobu implementacji kamery do selfie reszta specyfikacji technicznej nie jest równie innowacyjna. 

ZTE Axon 20 5G został wyposażony ośmiordzeniowy procesor — Snapdragon 765G, procesor graficzny Adreno 620, 128 GB pamięci wewnętrznej na dane oraz 6 lub 8 GB pamięci operacyjnej RAM. 

zteaxl picq9
źródło: ztedevices.com

Kamera schowana pod wyświetlaczem jest zdolna do robienia zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 32 megapikseli oraz posiada jasność na poziomie f/2.0. Główna jednostka aparatu składa się z czterech obiektywów: szerokokątnego (64 megapiksele, f/1.8, 25 mm, rozmiar matrycy 1/1.72”), ultraszerokokątnego (8 megapikseli, f/2.2, 16 mm), macro (2 megapiksele, f/2.4) oraz obiektywu-sensora przestrzeni (2 megapiksele, f/2.4).

Możliwości wideo, które oferuje kamera schowana pod wyświetlaczem, są mocno przeciętne. Przedni aparat jest w stanie nagrywać w zaledwie 30 kl/s. w rozdzielczości fullHD. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku głównej jednostki, która rejestruje obraz w 4K w 30 lub 60 FPS. 

Wyświetlacz OLED oprócz przekątnej wynoszącej 6.92 cala oraz rozdzielczości 1080 x 2460 może pochwalić się zdolnością wyświetlania 1 miliarda kolorów oraz częstotliwością odświeżania 90 Hz. Pod wyświetlaczem, w jego dolnej części znajduje się optyczny czujnik odcisków palców. 

Oprócz tego warto zaznaczyć, że telefon obsługuje QuickCharge 4+ czy 5G, a bateria zawiera 4220mAh. 

Nieco przeciętna specyfikacja sprawia, że ZTE Axon 20 z całą pewnością wyróżnia przednia kamera schowana pod wyświetlaczem. Cena telefonu wynosi $405, a cała specyfikacja dostępna jest tutaj.

Źródło miniaturki.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *