Mac mini pudełko

Oto nowy Mac mini z procesorem M1

Podobnie jak MacBook Air czy MacBook Pro 13, na listopadowej konferencji Apple odświeżenia doczekał się Mac Mini — mały stacjonarny komputer, chyba nieco zapomniany przez użytkowników. Tak samo, jak w przypadku MacBooków, wygląd urządzenia nie uległ zmianie, natomiast najważniejsze nowości znajdziemy wewnątrz obudowy.

Pierwszy komputer stacjonarny Apple z procesorem ARM

Mac Mini z 2020 roku jest pierwszy stacjonarnym komputerem Apple wyposażonym w nowy, autorski procesor kalifornijskiego producenta – M1. Jest to ogromny krok naprzód — zarówno w uniezależnieniu się od komponentów Intela, jak i również w zwiększeniu wydajności oraz szybkości czy efektywności codziennej pracy.

photo 1605798037618 f3be41c15db6?ixlib=rb 1.2
Mac mini źródło: unsplash.com

Procesor M1 wykonany został w procesie technologicznym 5 nm. Składa się z 8-rdzeniowego CPU (4 rdzeni o wysokim taktowaniu oraz 4 rdzeni o niskim taktowaniu) i 8-rdzeniowego układu graficznego. Oprócz tego M1 posiada 16-rdzeniowy system Neural Engine, odpowiedzialny za uczenie maszynowe. Podobnie jak MacBook Pro wyposażony jest w system chłodzenia, jednakże jego możliwości mogą być nieznacznie większe z racji na mniej kompaktową obudowę.

Jakie wersje Maca Mini są dostępne w Polsce?

Każda wersja nowego Maca wyposażona jest w dwa porty USB-C 4.0 obsługujące Thunderbolt 3, dwa tradycyjne złącza USB-A, port HDMI 2.0, złącze Ethernet, jack 3.5 mm, wbudowany głośnik oraz złącze do zasilania.

Ponadto, nowy komputer dostępny jest w dwóch kolorach — Silver oraz Space Grey. Jeśli chodzi o pojemność dysku twardego to mamy tutaj do wyboru 256GB, 512GB, 1 TB lub 2 TB. Standardowa wersja wyposażona jest w 8GB pamięci operacyjnej RAM, natomiast jest możliwe jej zwiększenie do 16GB.

Ile kosztuje Mac Mini 2020?

Ceny nowego modelu zaczynają się od 3699 PLN. W tej cenie otrzymujemy 256GB pamięci na dane oraz 8GB RAM. Model z 512GB pamięci oraz 16GB RAM-u kosztuje zaś 5699 PLN.

Komputer dostępny jest do kupienia w oficjalnym sklepie online Apple, jak również u autoryzowanych resellerów.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *