OPPO – 3 ciekawe i oryginalne patenty tej firmy

OPPO to firma, która ma naprawdę ciekawe podejście do produkcji smartfonów. Opatentowała już niejedno rozwiązanie, które może być rewolucyjne dla rynku telefonów komórkowych. W tym artykule przedstawimy Wam kilka, naszym zdaniem najciekawszych jej pomysłów.

OPPO – co to za firma?

Zacznijmy od krótkiego opisu bohatera naszego artykułu. OPPO to firma, która na naszym rodzimym rynku sprzedaje telefony od niecałego roku. Została ona założona przez BBK Electronicts – chiński koncern – w 2004 roku. Same telefony produkować zaczęła w 2008 roku i od tego czasu jest to główny jej trzon. Aktualnie jest to jeden z największych producentów smartfonów na świecie.

Odłączany aparat

Pierwszym przez nas opisywanym patentem jest odłączany moduł aparatu w smartfonie. Zamysł polega na tym by zostawić w telefonie pustą wnękę na wymienny moduł. Dzięki takiemu rozwiązaniu zamiast kupować nowy smartfon dla lepszego aparatu, wystarczy wymienić…sam aparat! 

Oppo odłączany aparat schemat

Mimo, że sam pomysł jest ciekawy, nie jest to pierwsza próba wprowadzenia takiego rozwiązania na rynek. Projekt Ara miał także posiadać wymienny moduł aparatu, jednak zanim do tego doszło sam projekt został porzucony. 

Ekran zakrzywiony z czterech stron

Kolejnym patentem zaprezentowanym przez koncern jest ekran, który w całości pokrywa przednią stronę telefonu. Jest to możliwe dzięki zakrzywieniu każdej jego krawędzi, dzięki czemu smartfon nie posiada „ramki obudowy”. 

Oppo zakrzywiony ekran

Samo rozwiązanie wygląda naprawdę dobrze, jednak budzi wiele obaw, a to dlatego, że nie byłby on odporny na stłuczenia. W normalnym smartfonie ekran chroni rama telefonu, w tym przypadku ekran przyjmowałby cały upadek na siebie. 

Slider z dodatkowym ekranem

Ostatnim pomysłem firmy OPPO opisywanym w tym artykule jest smartfon ze sliderem, na którym znajduje się dodatkowy ekran. Wysuwany on będzie z boku lub z góry – takie dwa zastosowania znalazły się w szkicach znajdujących się w dokumentacji patentu firmy.

Oppo dodatkowy ekran

Rozwiązanie to przypomina między innymi telefony z wysuwaną klawiaturą, które niestety bardzo często miały słabą konstrukcję i rozpadały się. 

Cover Photo by Tran Quang Thien on Unsplash