google chrome na MacBook Pro

Nowa wersja Google Chrome na Mac OS szybsza od poprzedniej o 80%!

Na początku listopada Apple wreszcie zaprezentowało nową linię komputerów z autorskim, innowacyjnym procesorem M1. Bezpośrednio po konferencji różni developerzy zaczęli wypuszczać nowe wersje swoich aplikacji, aby zoptymalizować ich działanie pod najnowsze procesory wykonane w technologii ARM. 20 listopada Google zaktualizował swoją przeglądarkę do wersji natywnej dla procesora M1, co pozwoliło uzyskać o 80% lepsze wyniki w benchmarkach testujących prędkość działania przeglądarki.

Google Chrome jest już prawie tak szybki, jak Safari

Pomimo tego, że na rynku przeglądarek Chrome jest absolutnym liderem, pośród użytkowników Mac OS Safari zdaje się w dalszym ciągu dominować. Trudno się temu dziwić, gdyż przeglądarka od Apple jest znacznie szybsza oraz mniej prądożerna.

Wraz z aktualizowaniem Google Chrome do wersji numer 87, ten stan rzeczy może się zmienić. Co prawda w dalszym ciągu nie mamy dokładnych danych dotyczących zasobności nowej wersji przeglądarki Google, jednakże w kwestii szybkości najnowsza odsłona zdecydowanie wyprzedza wersję x86 (która, przypomnijmy, wymaga emulacji poprzez Rosetę 2). W benchmarku Speedometer 2.0 wykonanym przez ekipę z Ars Technica nowa wersja uzyskała wynik równy 210 punktom, podczas gdy stara wersja uzyskała ledwie 116 punktów.

speedometer benchmark chrome
źródło: arstechnica.com

Warto podkreślić, że w tym samym teście przeglądarka Safari uzyskała 227 punktów, co daje jej najlepszy wynik z całej stawki. Z kolei standardowa wersja Google Chrome na laptopie HP EliteBook z Windows 10 uzyskała 122 punkty.

Nawiązując do wszystkich benchmarków przeprowadzonych przez Ars Technica nowa wersja Google Chrome dla procesorów M1 jest od 66 do 81 procent szybsza niż stara, niezoptymalizowana wersja. Najszybsza, we wszystkich tekstach okazała się autorska przeglądarka Apple — Safari, co nie powinno dziwić, mając na uwadze, że od teraz Apple produkuje zarówno hardware, jak i software do swoich komputerów.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

1 Comment

  1. […] wybranej Emoji, tworząc swoją własną, którą możemy natychmiast użyć np. w konwersacji. Google zaprezentowało kilka własnych pomysłów oraz zachęca użytkowników do wymyślania kolejnych, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *