iOS 14.3 - aktualizacja

Najważniejsze zmiany iOS 14.3 – nowe wersja systemu już dostępna!

Najnowsza wersje systemu operacyjnego na iPhone została udostępniona do pobrania użytkownikom wczoraj, późnym wieczorem. Zmiany iOS 14.3 dotykają niemalże każdej strefy systemu oraz usuwają pokaźną ilość błędów. Jakich nowych funkcji możemy się spodziewać po aktualizacji naszych urządzeń oraz jakich błędów prawdopodobnie już nigdy nie ujrzymy? Sprawdźmy. 

Wsparcie dla Apple Fitness+ 

Zgodnie z przewidywaniami, aktualizacja iOS 14.3 przyniosła wsparcie dla nowego serwisu Apple Fitness+. Flagowa funkcja, niestety, nie jest dostępna w Polsce, wiec pozostaje nam jedynie obejść się ze smakiem. To duża strata, gdyż serwis zapowiada się naprawdę obiecująco, szczególnie w dobie pandemii, gdzie znaczna część siłownii czy centrów fitness pozostaje zamknięta. Z serwisu mogą skorzystać tylko i wyłącznie użytkownicy w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz Irlandii. 

Apple iPhone12 fitnessplus menu yoga screen 12142020
źródło: apple.com

Dodane wsparcie dla AirPods Max

Świeżo zaprezentowany produkt Apple, którego premiera odbiła się szerokim echem (nie oszukujmy się, głównie za sprawą astronomicznej ceny) będzie wymagać iOS 14.3, aby zostać wykrytym przez nasz telefon. Nowe słuchawki wspierają między innymi funkcje takie jak Spatial Audio, Aktywne wyciszanie otoczenia, adaptujący equalizer. Więcej o słuchawkach AirPods Max możecie przeczytać tutaj.

zmiany iOS 14.3 - wparcie dla Apple AirPods Max

Format ProRAW nareszcie dostępny dla użytkowników 

Użytkownicy iPhone’a 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max właśnie zyskali kolejną przewagę nad posiadaczami innych modeli. Zmiany iOS 14.3 dodają wsparcie dla obsługi formatu ProRAW dla wykonywanych fotografii. Co to za format? 

Apple ProRAW to specjalny format zdjęć, z którego największy pożytek będą mieli użytkownicy wykorzystujący iPhone’a do nieco bardziej zaawansowanej fotografii. Format ten zachowuje wszystkie cechy tradycyjnego formatu RAW, szeroko wykorzystywanego w całej branży fotograficznej, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji przetwarzania zdjęć, takich jak redukcja szumów, łączenie kilku klatek w jedną, aby zapewnić optymalny poziom ekspozycji. 

apple iphone 12 demo 2 10132020
źródło: apple.com

Pomimo że zdjęcia te będą ważyć znacznie więcej niż standardowe zdjęcia, to otwiera to szanse na uzyskanie naprawdę ekscytujących wyników, jeśli chodzi o wykorzystanie aparatu w iPhonach z serii 12. Nie jest to zdecydowanie funkcja dla każdego, jednakże — lepiej jest mieć wybór, niż go nie mieć. 

Inne zmiany iOS 14.3 

Oprócz flagowych funkcji wymienionych wyżej, zmiany iOS 14.3 są naprawdę rozprzestrzenione. Wiele aplikacji dostało kilka nowych funkcji, jak np. aplikacja Zdrowie ,która trzymała nową zakładkę „Ciąża” służącą do śledzenia przebiegu ciąży. Co ważne, sekcja ta współpracuje z urządzeniami do śledzenie przebiegu ciąży i wszystkie dane synchronizują się automatycznie. Ponadto, śledzenie cyklu menstruacyjnego teraz umożliwia dodawanie informacji o przyjmowanych środkach antykoncepcyjnych, przebytych ciążach oraz okresach laktacji, dzięki czemu przewidywanie cyklów menstruacyjnych oraz okresów płodnych powinno być trafne. 

W iOS 14.3 od teraz mamy możliwość zmiany wyszukiwarki na Ecosia. Jest to wyszukiwarka internetowa, która 80% swoich dochodów przeznacza na organizację non-profit działające w strefie ekologii, z wyszczególnieniem tych, które zajmują się odbudową lasów i sadzeniem drzew w miejscach, które najbardziej tego potrzebują. 

Aplikacja TV+ wyposażona jest od teraz w nową zakładkę, która ułatwia użytkownikom znajdowanie treści w serwisie streamingowym od Apple. Ponadto, wbudowana wyszukiwarka pozwoli przeglądać pozycję względem gatunku czy kategorii (filmy, seriale, programy TV itd.) 

To tylko kilka z całej masy nowości obecnej w iOS 14.3. Pełna lista dostępna jest pod tym linkiem.

Lista usuniętych błędów w iOS 14.3 

Niezliczone zmiany iOS 14.3 na całe szczęście nie spowodowały, że Apple zapomniało o błędach, które występowały w poprzedniej wersji. I tak użytkownicy nie powinni mieć już problemów z wysyłaniem oraz odbieraniem MMS-ów. W iMessage zniknął także błąd, który nie powiadamiał o aktualnie pisanej wiadomości w grupowych konwersacjach. iOS 14.3 naprawia również irytujący błąd, który powodował sporadyczne zamrożenie telefonu w momencie otwierania niektórych folderów. 

Przedstawione wyżej zmiany iOS 14.3 to niewielka cześć tych, które weszły w życie. Czy warto aktualizować swoje telefony? Jak najbardziej tak! Nie ma żadnych informacji, jakoby ta wersja systemu zawierała potężne niedoróbki. Sam korzystam z tej wersji od kilku godzin i nie zauważyłem żadnych błędów. Ponadto, mówi się, że liczne zmiany iOS 14.3 spowodowały lekki wzrost wydajności telefonów a czas pracy na baterii winien ulec minimalnemu wydłużeniu.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

3 Comments

  1. […] tej wersji systemu — przynajmniej w kilku przypadkach.(…)”. Pomimo, że najnowsza wersja iOS 14.3 jest już dostępna do pobrania – nadal nie mamy informacji, jakoby ten błąd został […]

  2. […] powiadomienie przykrywające część ekrenu może być niezwykle irytujące. Co ciekawe, do wersji 14.3 ten proces był jeszcze bardziej irytujący, gdyż iPhone najpierw pokazywał nam interfejs […]

  3. […] Nowa polityka prywatności Apple zostaje intensywnie wdrażana. W poprzednim tygodniu Apple udostępniło aktualizację do systemu iOS 14.3, która przyniosła nową, kontrowersyjną dla deweloperów funkcję — etykiety prywatności. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *