Nowe komputery Mac z procesorem M1 obsłużą aż do 6 ekranów!

Listopadowa premiera nowych komputerów Apple odbiła się szerokim echem w świecie technologicznym, które w dalszym ciągu przynosi nam nowe informacje dotyczące MacBooka Air, Macbooka Pro oraz Maca Mini. Okazuje się, że nowe komputery Mac M1 mogą obsłużyć aż 6 ekranów zewnętrzych, wbrew zapewnieniom producenta.

Komputery Mac z procesorem M1 potężniejsze, niż deklaruje producent!


Według oficjalnych danch technicznych przedstawionych po konferencji, nowy MacBook Pro oraz MacBook Air są w stanie obsłużyć jeden zewnętrzny monitor o maksymalnej rozdzielczości 6K i częstotliwości 60Hz używając portu Thunderbolt. Podobnie jak nowy Mac mini, który dodatkowo może obsłużyć drugi zewnętrzny monitor o maksymalnej rozdzielczości 4K i częstotliwości do 60Hz używając portu HDMI 2.0. Co ciekawe, poprzednie modele oparte na procesorach Intela mogły obsłużyć o jeden ekran zewnętrzny więcej, niż nowe komputery Mac z procesorem M1.

photo 1483203257148 66ee23170d09?ixlib=rb 1.2
źródło: unsplash.com


Jednakże, nawiązując do filmu rosyjskiego YouTubera Ruslana Tulupova, dzięki wykorzystaniu portu DisplayPort oraz oprogramowania DisplayLink, nowe komputery Mac z procesorem M1 mogą obsłużyć aż 6 ekranów zewnętrznych (w przypadku Mac Mini) lub 5 ekranów zewnętrznych (w przypadku MacBook Pro i MacBook Air).
(vid)
Warto nadmienić, że taki rezultat został osiągnięty poprzez połączenie monitorów 4K oraz FullHD, gdyż nowe komputery nie byłyby w stanie obsłużyć 6 monitorów 4K jednocześnie. Tulupov w swoim video wykorzystał Maca Mini, trzy ekrany o rozdzielczości 4k oraz 3 ekrany o rozdzielczości 1080p. Oczywiście, ten oszałamiający wynik został osiągnięty przy wykorzystaniu całej masy przejściówek i adapterów, w tym zewnętrznego docka, który zawiera dodatkowe porty USB-C, USB 3.0 oraz DisplayPort.

Jeśli chodzi o wydajność, Rosjanin opisuje ją jako „niesamowitą”, gdyż był on w stanie renderować wideo w Final Cut Pro w pełnej rozdzielczości na wielu ekranach bez znaczącej utraty klatek. Zaznaczył on także, że nie testował funkcji SideCar dostępnej w nowszych modelach iPadów. A więc wysoce prawdopodobne jest dodanie jeszcze jednego zewnętrznego wyświetlacza do już imponującego zestawu.