jak zmienić wygląd aplikacji w iPhone - efekt końcowy

Jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone iOS 14?

Zachwyt związany z możliwością zmiany ikon na iPhonach z całą pewnością może wydawać się śmieszny dla większości użytkowników telefonów z system Android. Wskaże, oni korzystać z tej funkcji mogli już dawno temu. Co ciekawe, zagadnienie, jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone zyskało niepowtarzalny rozgłos przy okazji premiery iOS 14. Przyjrzyjmy się zatem, jakie kroki należy wykonać, chcąc nadać swojemu ekranowi głównemu wątkowy wygląd.

Jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone – podstawy

Na sam początek, musimy sobie coś wyjaśnić, gdyż nawet w iOS 14, Apple nie udostępnia oficjalnie możliwości zmiany ikon. Ale, zaraz, czy to właśnie nie przeczy całemu poradnikowi? Cóż, i tak i nie. Pomimo że nie ma oficjalnej możliwości na zmianę wyglądu ikon, to istnieje pewne rozwiązanie, które zapewnia (prawie) identyczną funkcjonalność. 

źródło: blvck.com

O co chodzi? Za pomocą aplikacji, tworzymy skrót, który następnie dodajemy do ekranu głównego. Chwile przed tym, jak ujrzymy go na swoim ekranie, mamy możliwość wyboru ikony. 

Tak więc, jeśli jeszcze nie macie aplikacji Shortcuts, możecie pobrać ją z App Store.

Zmiana ikon w iOS 14 krok po kroku 

Jeśli aplikacja znajduje się na twoim telefonie, masz już wszystko, czego potrzeba! Jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone? W tym celu należy: 

 • Otworzyć aplikację Skróty. Jeśli jej nie posiadamy, konieczne będzie jej pobranie z AppStore. 
 • Utworzyć nowy skrót poprzez wybór znaku „+” w prawym górnym rogu aplikacji, a następnie klikamy na „Dodaj czynność”
 • Wyszukać opcję „Otwórz aplikację” w polu wyszukiwarki lub przejść do niej manualnie. 
 • Wybrać aplikację, której skrót chcemy utworzyć.
Jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone - tutorial cz 1
 • W prawym górnym rogu kliknąć menu (ikona trzech kropek), zmienić nazwę skrótu na nazwę aplikacji (przydaje się, jeśli poźniej przyjdzie nam chęć na szybką zmianę ikony), a następnie wybrać pole „Do ekranu początkowego”
 • Bezpośrednio pod tekstem „Nazwa i ikona na ekranie początkowym” kliknąć najpierw na ikonę, a następnie na „Wybierz zdjęcie”, jeśli chcesz wybrać zdjęcie z galerii lub „Wybierz plik” (jeśli chcesz wgrać plik z iCloud Drive).
 • W polu obok ikony wpisać nazwę aplikacji. Ten krok nie jest obowiązkowy i pole może pozostać puste.
 • Teraz już pozostaje Ci cieszyć się nowym wyglądem ikon i ekranu domowego! 
zmiana ikon w iOS 14 - tutorial cześć 2

Zmiana ikon w iOS 14 – wady rozwiązania

Nowe obejście systemowych ograniczeń z całą pewnością pozwala tworzyć wyjątkowe i imponujące ekrany główne. Możliwość dodawania widgetów oraz tworzenia własnych ikon aplikacji to ogromny powiew świeżości dla użytkowników telefonów z logiem nadgryzionego jabłka. Apple, doskonale znane ze swojej konserwatywności, zaskoczyło wszystkich pozwalając na tak duży poziom customizacji wyglądu urządzeń jakim jest zmiana ikon w iOS 14.

Niestety, to jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone jest dalekie od ideału, lub chociażby tego znanego z Androida. Przede wszystkim, decydując się na otwieranie aplikacji za pomocą skrótów, iPhone za każdym razem wyśweitli nam mały baner powiadomień na górze ekranu. Mimo że zmiana ikon w iOS 14 może się wydawać niezbyt irytująca to podczas otwierania aplikacji nawet kilkaset razy na dzień, notoryczne powiadomienie przykrywające część ekrenu może być niezwykle irytujące. Co ciekawe, do wersji 14.3 ten proces był jeszcze bardziej irytujący, gdyż iPhone najpierw pokazywał nam interfejs aplikacji Shortcuts na pełnym ekranie, a dopiero później wybraną aplikację

Oprócz tego użytkownik, który zdecydował się na usunięcie standardowych ikon i używanie skrótów traci możliwość wyświetlania ikony z powiadomieniami w prawym górnym rogu ikony aplikacji. 

I na sam koniec, to jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone jest procesem niezwykle czasochłonnym. Ponieważ zmiana ikon w iOS 14 to lekkie obejście systemowych obostrzeń, nie istnieje wygodna i szybka droga do zmiany ikon wszystkich aplikacji. Każdą aplikację należy dodać osobno do aplikacji skróty, dla każdej z nich osobno wybrać ikonę i każdą z osobna dodać do ekranu głównego. To setki kliknięć w ekran i dziesiątki minut, a może nawet i godziny mozolnej pracy. Z całą pewnością mogę rzecz, że zmiana ikon w iOS 14 nie jest dla każdego. 

Lista inspiracji — skomponuj swój idealny motyw! 

Nagła możliwość zmiany ikon może być nieco przytłaczająca. Jeśli nie wiesz, skąd pobrać ikony czy też gdzie poszukać inspiracji do stworzenia własnych motywów, sprawdź poniższą listę. 

 • Pinterest— serwis służący do szukania inspiracji chyba w każdej dziedzinie. Wyszukując hasło jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone związane z ikonami czy motywami na iOS, naszym oczom ukaże się nieskończona lista zdjęć z ikonami, czy motywami.
 • etsy – sklep internetowy, w którym możemy znaleść ponad 10,000 zestawów ikon. Cena za zestaw oscyluje w okolicy 20 PLN. 
 • Dribble – kolejny serwis z inspiracjami. W przeciwieństwie do Pinteresta, prezentuje je głównie w formie artykułów.
 • Icons8– serwis z całą masą darmowych i płatnych ikon. Produkty uszeregowane są w zależności od przeznaczenia czy motywu, czyniąc serwis bardzo przejrzystym i łatwym w użytkowaniu.
 • Youtube – najpopularniejszy serwis wideo ofruje tysiące tutoriali jak zmienić wygląd ikon aplikacji w iPhone, a także jest doskonałym miejscem do znalezienia inspiracji oraz gotowych do pobrania zestawów ikon
Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

2 Comments

 1. […] Zobacz również: Jak zmienić wygląd ikon w iOS? […]

 2. […] 6 lat temu – 9 września 2014 roku. Od tamtego momentu model ten miał możliwość korzystania z najnowszych wersji iOS, co jest wręcz ewenementem, gdy uświadomimy sobie, że gdy konkurencja wspiera swoje telefony […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *