Koniec najpopularniejszej wtyczki. Jak odinstalować Adobe Flash?

Wraz z początkiem 2021 roku Adobe oficjalnie zakończyło wsparcie dla prawdopodobnie najpopularniejszej wtyczki internetowej — Adobe Flash. Konsekwentnie, firma zaleca usunięcie programu z komputerów. Jak odinstalować Adobe Flash z komputera? Sprawdźmy to!

Koniec pewnej epoki

Adobe Flash to wtyczka internetowa, która bez wątpienia odcisnęła solidne piętno w rozwoju internetu. Szczyt popularności osiągnęła na początku XXI wieku, kiedy to właśnie na niej opierało się większość stron internetowych czy jakże popularnych gier przeglądarkowych. W tamtych czasach wtyczka otwierała nowe możliwości w ramach tworzenia interaktywnych treści w internecie, pomimo iż była bardzo ociężała i zasobożerna. Te słowa znajdują potwierdzenie w oficjalnym oświadczeniu Adobe

“Chcielibyśmy poświęcić chwilę, aby podziękować wszystkim naszym klientom i programistom, którzy używali oraz tworzyli niesamowitą zawartość Flash Playera przez ostatnie dwie dekady. Jesteśmy dumni, że Flash odegrał kluczową rolę w ewolucji treści internetowych w zakresie animacji, interaktywności, dźwięku i wideo”

Jak odinstalować Adobe Flash Player z komputera? 

Zgodnie z zaleceniami firmy, warto odinstalować niewspieraną już wtyczkę z własnego komputera. Firma argumentuje to troską o bezpieczeństwo użytkowników i ich systemu. Brak oficjalnego wsparcia znacząco zwiększa ryzyko uzyskania dostępu do komputera poprzez podstępny atak złośliwego oprogramowania, które może np. udawać fałszywą aktualizację wtyczki. 

1391955 Screen%20Shot%202018 01 10%20at%208.28.22%20AM
źródło: community.adobe.com

Na oficjalnej stronie Adobe można znaleść wyczerpujące instrukcję na temat tego, jak odinstalować Adobe Flash. Instrukcja dla komputerów z MacOS dostępna jest pod tym linkiem, z kolei użytkownicy Windowsa powinni odwiedzić tę witrynę.

Warto podkreślić, że od 12 stycznia 2021 roku, firma nie tylko nie będzie już wspierać Flash’a, lecz także zacznie stopniowo blokować treści zamieszczone we Flashu. Nie pozostaje nic innego, jak odinstalować Adobe Flash z naszych urządzeń i powoli przenieść w zapomnienie tą archaiczną technologię, która w przeszłości była prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju internetu.