zakupy za pomocą Apple Pay

Zakupy przez internet zamiast kolejek w sklepach?

O tym, że zakupy przez internet są wygodne i prezenty można kupić nie wychodząc z domu wiadomo od dawna. Nie tylko typowe firmy internetowe oferują duży wybór produktów na stronach swoich sklepów. Stało się też normą, że tradycyjne sieci handlowe również mają odpowiedniki swoich sklepów w wersji cyfrowej.

Jeżeli mam możliwość ominięcia kolejek w sklepach to zawsze z tego skorzystam. Pewnego razu udało mi się podliczyć, że zakupy w sklepie stacjonarnym nie tylko zabierają więcej czasu, ale również są droższe. I nie mam tu na myśli tradycyjnej różnicy cenowej pomiędzy sklepem stacjonarnym a sklepem internetowym tej samej sieci handlowej. Różnica w cenie sprowadza się zazwyczaj do dostępności tańszych odpowiedników.

Możliwości filtrowania i sortowania

Spójrzmy na przykład na zakupy spożywcze. W tradycyjnym, dużym hipermarkecie musimy poświęcić bardzo dużo czasu na znalezienie najtańszego produktu spośród danej kategorii produktowej. Weźmy na ten przykład frytki mrożone. Można założyć, że produkt ten jest dosyć uniwersalny i nie ma znaczących różnic w jakości pomiędzy poszczególnymi producentami. Warto więc wybrać produkt najtańszy. Ale jak tego dokonać w tradycyjnym sklepie? Porównanie cen 1:1 nie pozwoli nam rozstrzygnąć, który produkt jest najtańszy, ponieważ mamy różną gramaturę opakowań. Najlepszym wyznacznikiem byłaby cena przeliczeniowa na kg produktu a ta zazwyczaj jest podawana bardzo małą czcionką.

I tu przewagę zyskują niektóre sklepy internetowe. Dzięki funkcjom sortowania i filtrowania możemy wybrać produkty od najtańszych do najdroższych, po cenie przeliczeniowej. Dzięki temu uzyskamy jasny obraz tego jak wyglądają ceny w poszczególnych kategoriach towarów. Jest to ewidentna przewaga sklepu internetowego nad tradycyjnym.

Brak kolejek

Kolejną bardzo istotną przewagą jest brak kolejek. W sklepie internetowym możemy robić zakupy natychmiast. Nie oczekujemy na skasowanie produktów, nie musimy wykładać produktów na taśmę i w końcu nie musimy ich pakować w torebki. Tym wszystkim zajmą się pracownicy sklepu lub hurtownia organizująca ten proces dla sieci.

Zaoszczędzony czas pozwoli nam zająć się innymi kwestiami, które zdecydowanie bardziej zasługują na naszą uwagę.

Otwarte 24h/7

I kolejna kwestia, która pozwala nam odsapnąć od świątecznego zgiełku dotyczy czasu otwarcia. Zakupów w Internecie nie musimy robić w wyznaczonych godzinach. Dzięki dostępności serwisów przez 24h zakupy możemy zrobić nawet w środku nocy, aby kurier dostarczył je nam następnego dnia.

Oczywiście są też minusy robienia zakupów przez Internet. Do głównych należy zaliczyć konieczność oczekiwania na kuriera i nie zawsze ekspresowa wysyłka. W przypadku niektórych sklepów trzeba się liczyć z dosyć dużym kosztem dostawy, który nie jest łatwo nam przełknąć patrząc na podsumowanie koszyka. 

Avatar of Robert Miroszewski

Robert Miroszewski

Piszę o technologii, gadżetach a nierzadko również o grach, które ubóstwiam w wolnym czasie. Fan produktów z jabłuszkiem. Zawodowo zajmuję się zarządzaniem projektami.

1 Comment

  1. […] ręki, dlatego decydując się na zakup, warto uzbroić się w cierpliwość, lub poszukać ofert w sklepach online na stronach takich jak Allegro czy […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *