Izera SUV

Izera – Potwierdzono plany budowy fabryki w 2021 roku

Fabryka pierwszego polskiego samochodu elektrycznego Izera powstanie w Jaworznie. Właśnie taką informację potwierdzono w dniu dzisiejszym. Niestety usłyszeliśmy też informację o opóźnieniu produkcji.

Wcześniejsze plotki i doniesienia zdradzały nam, że fabryka może powstać w Jaworznie. Dziś właśnie potwierdzono tę informację. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że rozpatrywano ponad 30 lokalizacji i to właśnie Jaworzno okazało się najlepszą. Na decyzję wpływa z pewnością fakt, że jest to obszar bardzo dobrze skomunikowany z całą Europą.

Budowa fabryki Izera

Rozpoczęcie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2021 roku i potrwa przynajmniej dwa lata. Fabryka ma być modułowa, co pozwoli w przyszłości na jej łatwą rozbudowę lub reorganizację.

Jaworzno miejsce powstania fabryki Izera

Wraz z fabryką w Jaworznie ma powstać ogromne zaplecze podwykonawców i hub technologiczny. Łącznie ma powstać 15 tysięcy nowych miejsc pracy, z czego 3 tysiące w samej fabryce a pozostałe wśród podwykonawców oraz w parku technologicznym.

 Na początkowym etapie rozważaliśmy prawie 30 lokalizacji, w tym kilka na Śląsku. We współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz firmą doradczą specjalizującą się w podobnych procesach, dokładnie sprawdzaliśmy każdą z nich. Kluczową rolę odgrywały takie czynniki, jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. – mówi Piotr Zaremba, prezes Electromobility Poland

Koszt budowy fabryki Izery to ok. 2 mld złotych. Lokalizacja w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej da fabryce dostęp do wielu nowoczesnych firm technologicznych już zlokalizowanych na Śląsku

Opóźniona produkcja Izery

Wcześniejsze informacje donosiły, że produkcja pierwszego polskiego elektryka rozpocznie się w 2023 roku. Niestety planowany termin produkcji na dzisiaj to 2024 rok i wtedy też zjadą pierwsze samochody z linii produkcyjnej.

– W związku z koniecznością przeprowadzenia przed rozpoczęciem budowy fabryki odpowiednich prac przygotowawczych produkcja aut rozpocznie się w 2024 roku. Jestem przekonany, że czas zainwestowany teraz zwróci się na dalszych etapach projektu – potwierdził Piotr Zaremba, Prezes Electromobility Poland

Według wielu ekspertów nawet ten termin wydaje się niezwykle optymistyczny. W trakcie budowy fabryki może dojść do wielu nieprzewidzianych trudności, które jeszcze bardziej odsuną w czasie powstanie pierwszych samochodów.

Gotowe dwa prototypy

Do tej pory Izera zaprezentowała dwa prototypy samochodów o napędza elektrycznym. To SUV oraz hatchback, które mają podbić rynek europejski i konkurować z największymi dotychczas w branży.

Początkowy system dystrybucji, w który można zaangażować samorządy może dać rozpęd fabryce, zanim zaufania do tych aut nabiorą konsumenci. Choć trzeba przyznać, że design zaprezentowanych modeli już teraz ma swoich fanów i został dobrze skomentowany.

Pełną relacje z konferencji prasowej EMP znajdziecie tutaj.

Avatar of Robert Miroszewski

Robert Miroszewski

Piszę o technologii, gadżetach a nierzadko również o grach, które ubóstwiam w wolnym czasie. Fan produktów z jabłuszkiem. Zawodowo zajmuję się zarządzaniem projektami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *