Znamy lokalizację fabryki samochodów Izera. Budowa rusza w 2021 roku

Od momentu zaprezentowania dwóch prototypów samochodów nowej, polskiej marki Izera minęło trochę czasu. Teraz dowiadujemy się, że prace nad projektem trwają i na światło dzienne wyszła informacja o planowanej lokalizacji fabryki.

Nadal mówimy o informacjach niepotwierdzonych, jednak prawdopodobnie we wtorek 15 grudnia informacje te zostaną zaprezentowane przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę na konferencji prasowej. Lokalizacja fabryki była dyskutowana niemal od początku powstania projektu a na jej najbardziej prawdopodobną lokalizację typowano Śląsk lub technologiczne zagłębie Lublina.

Znamy lokalizację Fabryki samochodów Izera

Teraz dowiadujemy się, że konkretna lokalizacja fabryki została wybrana i jest nią Jaworzno. To tam na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma powstać kompleksowa fabryka. Wśród alternatywnych lokalizacji rozpatrywano także Rudę Śląską ale wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer potwierdził w radiowym wywiadzie Radia Piekary, że w jego mieście fabryka nie stanie.

Izera SUV
Źródło: izera.pl


Kalendarz, jaki został wyznaczony do realizacji tej inwestycji, jest tak napięty, że postępowanie administracyjne wywróci go do góry nogami – powiedział Krzysztof Mejer.

Kiedy pierwsza Izera wyjedzie na drogi?

Według założonych terminów, budowa fabryki ma wystartować w 2021 roku (prawdopodobnie IV kwartał) i potrwa co najmniej dwa lata. Trzeba przyznać, że jak na tak wielki projekt, terminarz jest niezwykle napięty i patrząc na całą listę administracyjnego toru przeszkód, ryzyka mogące spowodować opóźnienie są z pewnością bardzo wysokie.

Izera Hatchback
Źródło: izera.pl

Pierwsze samochody mają zjechać z linii produkcyjnej w 2023 roku i na ten moment nie wiemy jak będzie wyglądała sieć logistyczna ani dystrybucyjna. Jak duży procent podzespołów będzie projektowanych od zera dla samochodów marki Izera? Kto dostarczy rozwiązania softwarowe i multimedialne? I w końcu w jakim systemie będzie prowadzona dystrybucja samochodów?

Odpowiedzi na wiele z tych pytań z pewnością uzyskamy w czasie budowy fabryki, możemy więc wyczekiwać kolejnych informacji od Electromobility Poland.