aplikacja epoccam umożliwia wykorzystanie iPhone jako kamera internetowa

iPhone jako kamera internetowa? Tak, dzięki aplikacji EpocCam.

W dobie nauczania zdalnego, wideokonferencji czy nawet całkowicie zdalnej pracy, komunikacja za pomocą połączeń wideo stała się nowym standardem. Niestety, zdecydowanie za często kamery internetowe montowane w laptopach są mizernej jakości. Co zrobić, gdy nie chcemy wydawać kilkuset złotych na specjalną kamerę, jednocześnie troszcząc się o jakość naszego wideo podczas połączeń? Odpowiedź jeż względnie prosta, użyj iPhone jako kamera internetowa! 

EpocCam to najlepsze rozwiązanie 

Aplikacja przygotowana przez Elgato to zdaniem wielu najlepsze możliwe rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie iPhone jako kamera internetowa. EpocCam jest do pobrania w AppStore, zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. 

Jak działa aplikacja? Cóż, to bardzo proste. Aby wykorzystać swojego iPhone jako kamera internetowa, należy: 

  • Pobrać aplikację na iPhone z Apple AppStore.
  • Pobrać sterowniki na MacOS lub Windows, w zależności jaki sprzęt posiadamy.
  • Otworzyć aplikację EpocCam na telefonie
  • Podłączyć telefon do komputera za pomocą kabla usb lub Wi-Fi (tylko jeśli telefon i komputer podłączone są do tej samej sieci)
  • Wybrać Epoccam jako kamerkę w aplikacji używanej do wideo połączeń. 

Cały process jest niezwykle intuicyjny, dzięki czemu jestem przekonany, że nikt nie będzie miał problemu z ustawieniem swojego telefonu jako kamery do wideo połączeń. 

iPhone jako kamera internetowa — największe zalety tego rozwiązania

Aplikacja EpocCam oprócz bardzo intuicyjnego i komfortowego systemu instalacji posiada całe grono innych funkcji, o których należy wspominać. To wszytko skalda się na to, że z aplikacji korzysta się dokładnie tak, jak byśmy tego oczekiwali, a iPhone jako kamera internetowa to doskonałe rozwiązanie. 

back%20camera min 0
źródło: elgato.com

Rozwiązanie przygotowane przez firmę Elgato zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Aplikacja EpocCam umożliwia wysyłanie obrazu w jakości FullHD przy 30 klatkach na sekundę oraz wspiera wszystkie obiektywy dostępne w iPhone. Ponadto, producent zadbał o możliwość tworzenia obrazu w standardzie zgodnym z HDR, co dodatkowo podnosi jakość iPhone jako kamera internetowa. 

EpocCam umożliwia nam także wykorzystanie mikrofonu znajdującego się w telefonie jak źródła dźwięku podczas wideo połączenia czy też latarki celem doświetlenia sceny. 

Screenshot 2021 01 15 at 11.35.49
źródło: youtube.com/ user/EposVox

Czymże byłyby jednak tez wszystkie zalety, gdyby opóźnienie przesyłanego obrazu uniemożliwiało efektywną komunikację? Na całe szczęście jak widać na powyższym wykresie, iPhone jako kamera internetowa wykazuje bardzo niskie opóźnienia, które są niemalże niemożliwe do wychwycenia w czasie rzeczywistym. 

Ograniczenia darmowej wersji 

Z uwagi na to, EpocCam oprócz darmowej wersji posiada także płatny wariant, nie wszystkie możliwości są dostępne w bezpłatnej aplikacji. 

Co zatem kładziemy na szali? Przede wszystkim, darmowa wersja umożliwia wysyłanie obrazu tylko i wyłącznie w jakości 480p. To dość poważne ograniczenie, które znacząco obniża jakość wideo i stawia możliwości tego rozwiązania na równi z kamerkami w wielu laptopach. 

image 3
źródło: elgato.com

Ponadto, decydując się na darmową wersję aplikacji, musimy liczyć się z tym, że chcąc wykorzystać iPhone jako kamera internetowa, nie będziemy mogli skorzystać z różnego rodzaju bezprzewodowych połączeń (tylko USB i WiFi), oraz dodatkowych obiektywów. Co więcej, funkcja wykorzystania mikrofonu w telefonie jako źródła dźwięku, HDR czy manualne wyostrzenie także będą niedostępne. Ah, wersja darmowa posiada także znak wodny. 

Różnic pomiędzy wersjami jest całkiem sporo. Szcześliwie jednak aplikacja nie jest droga i w polskim AppStore kosztuje tylko 37,99 PLN.

Suma ta dla niektórych może stanowić pewną barierę, jednakże, biorąc pod uwagę wiele możliwości oraz wysokie ceny dedykowanych kamer internetowych zapewniających jednakową jakość co iPhone — koszt aplikacji wydaje się relatywnie niski. 

Co więcej, należy odnotować fakt, że decydując się na zakup tej aplikacji do obsługi iPhone jako kamera internetowa, otrzymujemy jej dożywotnią licencję. Z punktu widzenia konsumenta, jest to znacznie korzystniejsze finansowo rozwiązanie aniżeli popularny w ostatnich czasach model subskrypcyjny. 

Podsumowując, wydaje się, że aplikacja EpocCam to wspaniałe rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie iPhone jako kamera internetowa. Wzorowa jakość połączenia, intuicyjna obsługa czy niezbyt wygórowana cena powodują, że jest to jedno z najlepszych, o ile nie najlepsze rozwiązanie na rynku.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *