iPhone 12 mini – wady i zalety najmniejszego ze smartfonów

IPhone 12 mini jest przeznaczony dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na flagowy smartfon, ale raczej chcą taki, który jest mały i łatwy do przenoszenia. Wydaje się, że to model idealny dla kogoś, kto nie spędza większości dnia na ekranie telefonu, ale chce mieć dobry i zarazem elegancki telefon, który pozwoli na cieszenie się świetnymi zdjęciami, brakiem zawieszeń i nienaganny wyglądem. Przyglądamy się temu, co kryje w sobie iPhone 12 mini.

tyler clemmensen HWIMzdltYao unsplash

Cechy każdego telefonu można określać w sposób subiektywny, ponieważ dla każdego użytkownika liczą się inne elementy. Patrząc jednak na konstrukcję telefonu i pojawiające się w sieci recenzje, można określić podstawowe wady i zalety tego urządzenia:

Zalety 

  • Najtańszy z serii iPhone 12 
  • Świetny wygląd
  • Doskonały ekran OLED 
  • Głośniki stereo 
  • Najszybszy procesor smartfona na świecie
  • Świetny aparat

Wady 

  • Bateria
  • Brak ładowarki
  • Brak słuchawek 
  • Cena

Świetny wygląd

To niemal dziwne w roku 2020, ale opisując ten telefon, można się poczuć jak w chwili, gdy na świecie pojawił się model iPhone oznaczony numerem 5. iPhone 12 mini ma tylko 131,5 x 64,2 x 7,4 mm i waży 135 gramów – co jest wręcz szokujące, jeśli wziąć pod uwagę to, co znajduje się w środku, czyniąc z niego flagowy telefon z najwyższej półki. 

IPhone 12 mini używa płaskiej ceramicznej szyby z przodu i zeszłorocznej wersji, znanej z iPhone’a 11, Gorilla Glass 6 z tyłu. Tarcza jest wykonana ze specjalnego szkła z dodatkiem mikroskopijnych kryształków ceramicznych, co powinno chronić telefon. Warto zauważyć, że telefon posiada klasę odporności IP68, co sprawia, że jest odporny na kurz i wodę, mogąc być na głębokości kilku metrów do 30 minut. 

luca rMVtgw2pbw unsplash
Photo by Luca on Unsplash

Aparat 

IPhone 12 mini ma ten sam podwójny aparat 12-megapikselowy z tyłu i 12-megapikselowy aparat do selfie z przodu, co iPhone 12. producent deklaruje, że również działają one na tych samych parametrach i w zasadzie pomiędzy mniejszym i większym modelem nie ma różnicy. Ta pojawia się dopiero gdy sięgniemy po wersję Pro i Pro Max. Jak można się przekonać robiąc zdjęcia – główny szerokokątny aparat rejestruje doskonałe zdjęcia z lepszą szczegółowością w stosunku do zeszłorocznych modeli. Ultraszeroki aparat jest również dobry i przyjemny w użyciu, ale brakuje mu teleobiektywu dla zoomu optycznego. Tryb nocny może być używany we wszystkich kamerach, a nagrywanie wideo jest na najwyższym poziomie, o czym zapewnia dodanie Dolby Vision HDR w 4K.

Procesor wydajny jak błyskawica 

Dzięki chipowi Apple A14 Bionic wszystko działa tak płynnie jak w większych odpowiednikach serii. Tak, to prawda – iPhone 12 mini ma ten sam procesor A14 Bionic i 4GB pamięci RAM, co iPhone 12 i iPad Air najnowszej generacji. W środku niewielkiego prostokąta znajduje się ta sama, wręcz niesamowita w porównaniu do innych telefonów wydajność, a także 5G, co jednak obecnie nie jest jeszcze łatwe. 

dennis cortes k4McoYY3sD0 unsplash 1
Photo by Dennis Cortés on Unsplash

Bateria

Apple iPhone 12 mini posiada baterię 2227 mAh battery – to znacznie mniej niż iPhone 12, ale na przykład większa niż wewnątrz iPhone’a SE (2020). Żywotność baterii iPhone’a 12 mini jest prawdopodobnie największym problemem dla każdego potencjalnego nabywcy. Niestety, w którymś miejscu musiało okazać się, że upakowanie tak wielu podzespołów w tak niewielką obudowę jednak nie pozostanie bez wpływu na wielkość baterii. W efekcie mamy telefon, który wymaga szczególnej troski w tym zakresie. Jak jednak warto zauważyć, to raczej nie jest telefon dla graczy czy wielbicieli oglądania sporej ilości wideo. 

Każdy użytkownik, dla którego telefon jest przede wszystkim komunikatorem do porozumiewania się z innymi ludźmi i nie pełni roli odtwarzacza muzyki, video czy narzędzia ciągłej pracy będzie z tego telefonu zadowolony, również jeżeli chodzi o baterię.

Podsumowanie 

Ten telefon nie jest dla użytkowników spędzających wiele godzin dziennie nad ekranem – pracujących, studiujących i relaksujących się przy grach w zależności od pory dnia. To sprzęt dla osoby, która chce potężnego smartfona o niewielkich rozmiarach lub po prostu smartfona ładnego i mieszczącego się bez problemu nawet w małej dłoni. Jeśli zatem zaliczasz się do którejś z tej kategorii, koniecznie przetestuj osobiście wrażenie z użytkowania iPhone 12 mini.