Harmony OS logo

Huawei publikuje Harmony OS 2.0 na pierwszych smartfonach

Minęło kilka dobrych miesięcy od czasu, kiedy Huawei został zbanowany przez amerykańską administrację. Te wydarzenia przyspieszyły premierę Harmony OS, czyli systemu operacyjnego od Huawei.

To czy krok w kierunku własnego systemu operacyjnego będzie dla Huawei opłacalny okaże się być może za kilka miesięcy. Obecnie firma testuje nowy system w wersji beta na kilku swoich modelach smartfonów. Pierwotnie system ten był budowany z myślą o urządzeniach typu wearable, np. smartwatche.

Huawei zmienia strategię Harmony OS

Co skłoniło Huawei do podjęcia decyzji o dystrybucji Harmony OS również na swoje telefony? Na pewno powodów jest więcej niż embargo technologiczne USA. Sam system Android jest oprogramowaniem otwartym i oznacza to, że każdy producent może instalować go na swoich sprzętach bez żadnych opłat czy specjalnych pozwoleń.

To czego natomiast Huawei nie może zrobić, to uzyskać dostępu do aplikacji i technologii komercyjnych oferowanych przez amerykańskie korporacje (czyli Google w tym przypadku). Tak więc Huawei nie musi rezygnować z samego Androida z powodu embarga, robi to z innego powodu.

Własny ekosystem Huawei

Chiński producent posiada w swojej ofercie produkty, które współpracując razem tworzą swego rodzaju ekosystem. Ten ekosystem tworzą na ten moment zarówno smartfony, smartwache, laptopy jak i słuchawki czy głośniki.

Harmony OS logo
Logo Harmony OS

To właśnie chęć integracji wszystkich tych sprzętów w ramach własnego oprogramowania może być kluczowa. Nie jest tajemnicą fakt, że system android w swojej czystej postaci niezbyt dobrze pracuje na urządzeniach z miniaturowymi procesorami.

Harmony OS – będzie hitem?

O ewentualnym sukcesie Harmony OS być może przyjdzie nam mówić dopiero za kilka miesięcy lub nawet lat. W obecnej swej wersji system jest jeszcze w fazie beta. Nie jest znana również dokładna data opublikowania wersji produkcyjnej.

Tak czy inaczej już teraz widać, że system ten wizualnie jest kopią Androida. Pierwsze screeny i filmy pokazują, że Huawei nie chce zrywać ze stylistyką raz przyjętą już dla swoich telefonów. Układ ikon, ustawienia i inne ekrany pokrywają się z Androidem niemal jeden do jednego.

Harmony OS
fot. Android Authority

To co ma wyróżniać Harmony OS to szybsze i stabilniejsze działanie, oszczędzające podzespoły i baterię. Nie wykluczone, że jest to po prostu odchudzona wersja Androida, przebrana dla zmylenia przeciwnika za zupełnie nowy system. Zwłaszcza, że aplikacje pisane na Androida mają podobno działać na Harmony OS bez przeszkód.

Na jakich smartfonach znajdziemy Harmony OS?

Na ten moment Huawei prowadzi testy wersji beta na kilku swoich modelach smartfonów:

  • Huawei P40;
  • Huawei P40 Pro;
  • Huawei Mate 30;
  • Huawei Mate 30 Pro;

Dodatkowo testy te zostały zawężone tylko do rynku chińskiego. To czy system będzie dystrybuowany na pozostałą część świata pozostaje tajemnicą. Niewątpliwie Huawei skupia się obecnie na swoim rodzimym rynku, na którym chce stworzyć platformę mogąca wygryźć konkurentów wyższej pułki, np. Apple czy Samsunga.

Avatar of Robert Miroszewski

Robert Miroszewski

Piszę o technologii, gadżetach a nierzadko również o grach, które ubóstwiam w wolnym czasie. Fan produktów z jabłuszkiem. Zawodowo zajmuję się zarządzaniem projektami.

1 Comment

  1. […] Korzystanie z Harmony OS powinno być intuicyjne i przyjemne. Po więcej informacji o samym systemie odsyłam do naszego artykułu “Huawei publikuje Harmony OS 2.0 na pierwszych smartfonach“ […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *