Google Pixel 5 – cena, specyfikacja, dostępność w Polsce

15 października 2020 roku swoją premierę w USA, UK i Australii miał Google Pixel 5. Podobnie jak przy premierze poprzednich modeli z serii Pixel, zaskoczenia nie było, gdyż większość przecieków pojawiało się już wiele tygodni przed premierą.

Google niemal od samego początku serii Pixel kładzie duży nacisk na wrażenia z korzystania z telefonu, zwłaszcza z systemu Android. Telefony te z zewnątrz nie mają wyjątkowego designu ani żadnych szczególnych cech. Z założenia mają to być dobre i wygodne telefony, których największym atutem jest doskonała współpraca z systemem Android. Nie inaczej jest również w modelu Google Pixel 5, który działa na najnowszej wersji Android 11.

https://www.youtube.com/watch?v=q2HSJHOMDyk

Specyfikacja

Pixel 5 posiada specyfikację godną flagowca lidera rynku. Dzięki najnowszym podzespołom, Android 11 oraz osiąganej dużej integracji z systemem, telefon ten może szczycić się błyskawicznym czasem reakcji oraz ciekawym podejściem do przetwarzania obrazu z aparatów.

Google Pixel 5

Na wszystkich telefonach z serii Pixel uruchomimy również asystenta Google w języku polskim. Nieco więcej liczb znajdziecie poniżej.

Szczegóły techniczne:

WyświetlaczOLED
16M kolorów, 90 Hz
1080 x 2340 px (6.00″) 430 ppi
Bateria4080 mAh
ProcesorQualcomm Snapdragon 765G
ŁącznośćFDD LTE: 2600, 2300, 2100, 1900, 1800, 1700, 900, 850, 800, 700
TDD LTE: 5200, 3600, 2600, 2500, 2300, 1900, 1700, 600

FDD 5G: 2600, 2100, 1900, 1800, 900, 850, 700
TDD 5G: 3700, 3500, 2500, 1700, 600
Wymiary144.70 x 70.40 x 8.00 mm
Szybkie ładowanieTAK
Zwrotne ładowanieTAK
System operacyjnyAndroid 11 wraz z aktualizacjami do kolejnych wersji
RAM8 GB
Standard SIMnano SIM
Tylne aparatyStandardowy 12.2 Mpx
Szerokokątny 16 Mpx
Przedni aparatStandardowy 8 Mpx
Specyfikacja Google Pixel 5

Według testów i recenzji, jakie możemy znaleźć w sieci to właśnie aparaty fotograficzne są najmocniejszą stroną smartfonów z serii Pixel. Pomimo przeciętnych parametrów sprzętowych w samych aparatach, fotografia w Pixelach jest mocno wspierana przez oprogramowanie. To właśnie system obsługi aparatu stworzony przez Google jest najlepszym na rynku.

Design

Pixel 5 to telefon wykonany niezwykle estetycznie, z materiałów o ciekawej fakturze. Przód charakteryzuje się ekranem edge to edge z wyciętą dziurką na przedni aparat do selfie. Oprócz tego nie znajdziemy na przodzie nic, co zakłócałoby efekt “wow”. Ekran posiada charakterystycznie zaokrąglone narożniki a za jego ochronę odpowiada grilla glass.

Z tyłu telefon posiada wyspę z dwoma obiektywami a także czytnik linii papilarnych oraz niewielkie logo Google. Całość pokryta jest miłym w dotyku materiałem, który w rękach wygląda bardzo solidnie.

Na bokach znajdziemy znane już przyciski: wybudzania, ustawienia głośności oraz wysuwaną tackę na kartę SIM. Dół otrzymał głośniki oraz złącze do ładowania USB-C. Telefon od strony technicznej oraz systemowej (Android 11) wspiera szybkie ładowanie ale również ładowanie bezprzewodowe i ładowanie zwrotne.

Wśród dostępnych czytników telefon jest oczywiście wyposażony w NFC, które umożliwia korzystanie między innymi z Google Pay.

Cena Google Pixel 5

Telefon w dniu premiery został wyceniony na 699$ i jest najdroższym w ofercie Google na 2020 rok. Na stronie sklepu Google możemy zamówić także Pixel’a 4a oraz Pixel’a 4. Oczywiście sklep nie jest jeszcze dostępny w Polsce więc aby móc zapoznać się z oferta musimy przełączyć się np. na sklep w UK.

Google Pixel 5 reklama na google store

Google Pixel 5 jest sprzedawany standardowo z pamięcią zaczynającą się od 128 GB, co zestawiając z jego wyjściową ceną tworzy wrażenie dobrej oferty. Należy pamiętać, że jest to flagowiec marki, która uważa, że tworzy produkt premium, dla którego wrażenia z użytkowania są znacznie lepsze niż u konkurencji.

Bezpośrednim konkurentem dla Google Pixel 5 będzie Apple iPhone 12, który również jest flagowcem marki premium i został zaprezentowany w tym samym czasie.

Dostępność w Polsce

Google oficjalnie nie prowadzi swojego sklepu w naszym kraju, w związku z tym jeżeli chcemy kupić Google Pixel 5, musimy skorzystać z ofert sklepów, które zdecydowały się sprowadzić ten telefon do swojej oferty.

W polskich sklepach oraz na Allegro można znaleźć Google Pixel 5 w cenach ok. 3300 PLN. Zapewne za jakiś czas cena zacznie spadać a dodatkowo fani sprzętu od Google mogą też rozejrzeć się za modelami 4 lub 4a, które już teraz można znaleźć w niższej cenie.

Android 11 na pokładzie

Seria Pixel charakteryzuje się najszybszymi aktualizacjami dostarczanymi dla systemu Android. Jeżeli zależy ci na najnowszych funkcjach i chcesz być zawsze na bieżąco to Google Pixel jest najlepszym wyborem wśród telefonów z Androidem.

Lista funkcji w systemie Android 11
Lista nowych funkcji systemu Android 11. Źródło: android.com

W najnowszym systemie otrzymujemy nowe funkcje, udoskonalenia i jeszcze większą integrację z algorytmami uczenia maszynowego. Do najważniejszych funkcji możemy zaliczyć przede wszystkim:

Konwersacje i powiadomienia

Teraz Android 11 lepiej zarządza powiadomieniami a także potrafi w postaci bąbelków pokazywać wszystkie konwersacje.

Rozszerzone zaznaczanie i nagrywanie ekranu

Nowa funkcja pozwala nagrywać ekran a także znacznie łatwiej zaznaczać tekst lub zdjęcia, np w aplikacjach.

Narzędzia przewidywania

Sprytne podpowiedzi, sugestie w aplikacjach i inteligentne foldery to zestaw funkcji, które działają ucząc się maszynowo i podpowiadając akcje dla użytkownika.

Dostępność

Udoskonalona funkcja dyktowania poleceń działa teraz szybciej, sprawniej i w szerszym zakresie niż kiedykolwiek w Androidzie.

Zarządzanie urządzeniami

Wszystkie urządzenia podłączone do telefonu lub skojarzone z naszym kontem Google otrzymują dedykowany panel obsługi i możliwość zarządzania z jednego miejsca.

Prywatność i bezpieczeństwo

Najnowszy Android kładzie nacisk na zarządzanie uprawnieniami dla aplikacji. Od teraz mamy więcej możliwości nadawania i odbierania uprawnień poszczególnym aplikacjom

nowe funkcje bezpieczenstwa w android 11
Źródło: www.android.com

Aktualizacje dla Google Pixel 5

To co wyróżnia całą serię Pixel to fakt, że za produkcję telefonów oraz systemu odpowiada jedna firma – Google. Dzięki temu wszelkie poprawki i aktualizacje dostępne dla Androida pojawiają się w pierwszej kolejności właśnie dla serii Pixel.

Nowe funkcje często dotyczą również bezpieczeństwa i wygody korzystania z urządzenia więc warto wziąć pod uwagę ten fakt podczas zakupu urządzenia. Podobne wsparcie aktualizacyjne oferuje jedynie firma Apple dla całej swojej gamy smartfonów.

Podsumowanie

Google Pixel 5 może być bardzo dobrym wyborem jeżeli szukasz telefonu opartego na systemie Android ale oczekujesz jakości i aktualizacji dostępnych zazwyczaj tylko w systemie iOS. Niestety brak oficjalnego sklepu Google dla naszego rynku powoduje, że zakup urządzeń może być trudniejszy, jednak jest możliwy.