Google Assistant w Polsce od 15 stycznia 2019

Google nie udało się dotrzymać terminu wdrożenia asystenta w języku polskim w 2018r. Pomimo zaszycia w samym asystencie informacji o „narodzinach” w Polsce w 2018r. nie udało się odsłonić publicznej wersji w tym roku. 

Być może Google nie wywiera zbyt dużej presji na sobie aby asystent został opublikowany jak najszybciej. Wersja może też być zupełnie inna i być związana w problemami technicznymi, które są stosunkowo ciężkie do poprawy. Niezależnie od tego jaka jest przyczyna opóźnień, zostaliśmy poinformowani o prawdopodobnej dacie uruchomienia asystenta w Polsce.

Niespodzianki od Google

Google zdążyło już nas przyzwyczaić do niespodziewanych i ciekawych wydarzeń związanych z ich produktami. Nie zawsze jednak niespodzianki planowane przez firmę z Mountain View okazywały się trafione. Na ten przykład przy okazji premiery najnowszych modeli smartfonów Pixel 3, Google wpadł na pomysł rozgrzania opinii publicznej do czerwoności. 

Tuż przed premierą został wypuszczony krótki filmik, w którym Google sugerowało, że wszelkie przecieki na temat smartfona Google Pixel 3 okażą się nieprawdziwe. Finalnie jednak otrzymaliśmy smartfon, który wygląda i zawiera wszystkie te cechy, które krążyły już we wspomnianych przeciekach. Rozgoryczenie „branżowców” było wielkie.

Nietypowe zaproszenie

Podobnie Google przy okazji asystenta wykonał ciekawy ruch. Do wielu dziennikarzy związanych z technologią w Polsce zostały przesłane zaproszenia. Nie byle jakie zaproszenia. Są to imitowane na konwersację z Google Assistant fragmenty rozmów,  z których możemy odczytać datę i miejsce spotkania.

Logika podpowiada, że będzie to spotkanie poświęcone premierze asystenta w naszym języku. Wydarzenie ma się odbyć 15 stycznia więc zakładam, że będzie to jednocześnie data opublikowania samego asystenta dla wszystkich użytkowników.

Google Assistant nie dla wszystkich

Podobnie jak przy okazji premier w innych krajach, tak i teraz asystent prawdopodobnie nie będzie dostępny na wszystkich urządzeniach. W pierwszej kolejności pojawi się na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. W kolejnym kroku Google udostępnia asystenta na swoje smart głośniki, jednak jest to zazwyczaj czas kilku miesięcy.

Pozostaje oczekiwać na 15 stycznia i mieć nadzieję, że dalszych opóźnień w tej kwestii nie będzie.