komunikator signal zostal najchętniej pobierana aplikacja do wysyłania wiadomości w App Store

Dlaczego warto zainstalować Signal komunikator który jest najbezpieczniejszy!

Pośród użytkowników komunikatorów na całym świecie rośnie świadomość o ilości danych, jakie gigantyczne firmy technologiczne o nich zbierają. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie można było obserwować trend odwracania się użytkowników od popularnych komunikatorów, takich jak WhatsApp czy Messenger. Signal komunikator, który szczyci się mianem najbezpieczniejszego oraz najbardziej prywatnego, zdaje się wygranym ostatnich tygodni. Czym jest komunikator Signal i dlaczego warto go zainstalować? Sprawdźmy! 

Po pierwsze — prywatność 

Signal komunikator to jedyna obecnie dostępna na rynku aplikacja do wymiany wiadomości, która nie przechowuje danych dotyczących swoich użytkowników, a także nie używa ich do śledzenia innych.

Jest to o tyle szokujące, że takie praktyki stały się już standardem. Najpopularniejsze komunikatory, takie jak Facebook Messenger czy WhatsApp, przechowują i udostępniają często wrażliwe dane dotyczące swoich użytkowników. Później, te informacje mogą być wykorzystywane do serwowania nam personalizowanych reklam. Zerknijcie na poniższą tabelkę: 

ilośc danych jakie gromadzi Signal komunikator vs inne popularne aplikacje do wysyłania wiadomości
źródło: Forbes.com

Ilość danych, jakie gromadzą oraz przetwarzają aplikacje takie jak WhatsApp czy Messenger jest zatrważająca. Szczególnie komunikator od Facebooka wypada słabo na tle konkurencji, takiej jak Signal komunikator. Zatem, jeśli martwisz się o to, jak dużo aplikacje o Tobie wiedzą, to zdecydowanie warto zainstalować komunikator Signal i udostępniać nieco mniej danych o sobie. 

Po drugie — cyfrowe szyfrowanie end-to-end 

Komunikator Signal nie tylko nie zbiera czy nie udostępnia naszych danych firmom trzecim, lecz sam nie może ich odczytać! 

image 4
źródło: signal.org

Za taki stan rzeczy odpowiada szyfrowanie end-to-end, a dokładniej mówiąc Signal Protocol. W dużym skrócie ta metoda polega na tym, że każdą wiadomość wysłana za pomocą Signal, komunikator szyfruje specjalnym „kodem”. Wiadomość ta może być odszyfrowana tylko i wyłącznie unikalnym, cyfrowym kluczem, znajdującym się wyłącznie na telefonie odbiorcy. 

No dobra, ale co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że jedyną osobą, która jest w stanie odczytać wiadomość, którą wysłaliśmy, jest jej adresat. Telefon odbiorcy to z kolei jedyne miejsce, gdzie wiadomość może być odszyfrowana. Nawet Signal komunikator nie ma prawa ani możliwości, żeby odczytać wiadomości użytkowników w wyjątkowych sytuacjach. Po prostu nie da się i już. 

Ta cecha znacząco poprawia bezpieczeństwo danych użytkowników, podnosząc standardy ich prywatności. Nawet zakładając czarny scenariusz, w którym aplikacja zostaje zhackowana, to cyber przestępcy i tak nie wykradną ani żadnych danych, ani nie odczytają wycenianych między użytkownikami wiadomości. 

Jeszcze więcej zabezpieczeń — to, co sprawia, że Signal komunikator jest najbezpieczniejszy 

Oprócz opisanego wyżej szyfrowania komunikator Signal oferuje także inne metody ochrony przed dostępem do wiadomości. 

iphone screenshot light a105c976107baef33fe8d3ae6f38cdd691ba6834fbc80d63a6eefb318a7a3b83

Dostęp do aplikacji z poziomu telefonu może być zablokowany hasłem lub też biometryką (odcisk palca, skan twarzy, skaz tęczówki) w kompatybilnych telefonach. 

Ponadto, Signal komunikator oferuje swoim użytkownikom także opcję archaizacji rozmów i zaszyfrowania ich dodatkowo za pomocą specjalnego hasła. Warto nadmienić, że aplikacja odnotuje, kiedy któryś z użytkowników zmienił urządzenie. W takich sytuacjach, aby być pewnym, że dalej kontaktujemy się z tą samą osobą, warto zweryfikować zmianę urządzenia poprzez inny komunikator lub rozmowę głosową.

Gdzie jest haczyk? 

Cóż, porównując cechy Signal komunikator do innych darmowych aplikacji, wydaje się nierealne, że ta aplikacja jest tak prywatna, i tak bezpieczna. Komunikator Signal jest do tego stopnia oryginalny, że niektórzy zaczynają się dopatrywać dziury w całym. Co mam na myśli? 

Po pierwsze, aplikacja używa numeru telefonu jako ID użytkownika, co pozwala zsynchronizować listę kontaktów z aplikacją. Jednakże ta funkcja nie ma negatywnego wpływu na prywatność użytkownika, gdyż (1) można nie wyrażać zgody na synchronizację oraz (2) Signal komunikator nie synchronizuje naszej listy kontaktów ze swoimi serwerami. 

photo 1587534848226 73a92e997a2a?ixid=MXwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHw%3D&ixlib=rb 1.2
źródło: unsplash.com

Zatem analizując wszystkie wymienione cechy komunikatora Signal, można potwierdzić fakt, że naprawdę jest to najbezpieczniejszy komunikator. Oprócz bezpieczeństwa Signal komunikator naprawdę troszczy się o prywatność swoich użytkowników. Na ten tytuł pracuje pokaźna liczba zabezpieczeń wysokiego standardu oraz przede wszystkim, niezbieranie danych o użytkownikach. Tak wyjątkowe w dzisiejszych czasach podejście zdaje się mieć jeden problem. Signal, nie jest zbyt popularny. Mimo okresowych wystrzałów popularności, jego baza użytkowników nie może się równać w najmniejszym stopniu do tej, którą posiada Messenger czy WhatsApp. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że w miarę jak pośród użytkowników rośnie świadomość o prywatności w sieci, zacznie też wzrastać liczba użytkowników Signal komunikator, a aplikacja nie zmieni swoich głównych założeń.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *