Dla kogo jest iPhone 12 mini?

Każdego roku, premiera nowych smartfonów od Apple wzbudza ogromne zainteresowanie wznosząc masę pytań – który model wybrać. W tym roku sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż Apple wypuścił na rynek model 12 mini — telefon rozmiarowo mniejszy od iPhone 6s czy SE (2020), który pod (prawie) żadnym względem nie odstaje od większych braci z rodziny 12. Zatem, dla kogo jest iPhone 12 mini? Sprawdźmy to! 

Mały rozmiar, wielkie możliwości 

Już sama nazwa sugeruje, że mamy tu odczynienia z małym smartfonem. Ekran o rozdzielczości 2340 na 1080 pikseli posiada przekątną 5,4 cala, będąc tym samym upakowanym w mniejszej formie niż model SE, który posiada 4,7-calowy ekran. Taki efekt osiągnięto dzięki usunięciu ogromnych ramek na górze oraz dole urządzenia, co nie tylko umożliwiło wkomponowanie większego ekranu, lecz także znacząco poprawiło wrażenia płynące z obcowania z urządzeniem. 

iPhone 12 mini i jego pudelku na skraju stołu
źródło: unsplash.com by @cortes

Najostrzejszy ekran pośród całej gamy modeli 12 oraz 12 Pro z całą pewnością robi wrażenie. Jednakże najbardziej imponujący jest fakt, że przy znacznie mniejszej obudowie, Apple było w stanie zmieścić dokładnie te same podzespoły co w bliźniaczym modelu iPhone 12. Mamy tu zatem najnowszy procesor A14 wraz ze współtowarzyszącym procesorem Neural Engine, który zdolny jest obsługiwać nawet 16 milionów operacji na sekundę. Moduł aparatu to ta sama jednostka, charakteryzująca się obecnością dwóch obiektywów (szeroko- oraz ultraszerokokątnego) o rozdzielczości 12MP i przysłonie f/1.6 oraz f/2.4. iPhone 12 mini jest zdolny nagrywać wideo w 4K HDR, obsługuje sieć 5G, posiada wbudowane FaceID, te wszystkie flagowe cechy są tutaj dostępne. 

W dużym skrócie iPhone 12 mini to dokładnie ten sam telefon co iPhone 12. Oferuje on ogromne, praktycznie bezkompromisowe możliwości w niewielkiej formie. Można więc śmiało przypuszczać, że ten model idealnie wpasuje się w potrzeby osoby, która szuka telefonu z najwyższej półki o niewielkich rozmiarach. Cóż, i tak, i nie…

apple iphone 12 dual camera 10132020
źródło: apple.com

Wady modelu iPhone 12 mini

Bez cienia wątpliwości, najmniejszy z tegorocznych iPhonów to powiew świeżości w ofercie Apple. Wszak, kalifornijski producent już wcześniej oferował smartfony, które nie odstawały szybkością od flagowych modeli (np. SE (2020) kontra iPhone 11/ 11Pro), jednakże zawsze różniły się one od aktualnych modeli designem, ekranem czy też jakością aparatu. W tym roku jest inaczej, gdyż model 12 mini to pełnoprawny przedstawiciel flagowej rodziny, który posiada te same wady i zalety co inne tegoroczne modele. 

Niestety, od tej reguły istnieje jeden wyjątek, a jest nim czas pracy na baterii. iPhone 12 mini posiada akumulator o pojemności 2227 mAh będący około 20% mniejszy niż bateria w modelu 12 oraz 12 Pro. Naturalnie, jest to efekt znacznie mniejszej bryły urządzenia. Pomimo faktu, że Apple słynie z optymalizacji działania system celem wydłużenia czasu pracy na jednym ładowaniu, pewnych fizycznych ograniczeń nie są w stanie przeskoczyć. W związku z tym iPhone 12 mini cechuje się najgorszym ze wszystkich nowych iPhone’ów czasem pracy na baterii. Dla przykładu, w teście redakcji Tom’s Guide iPhone 12 mini rozładował się po 7 godzinach i 28 minutach ciągłego przeglądania internetu w zasięgu 5G. W tym samym teście iPhone 12 rozładował się po 8 godzinach i 25 minutach a iPhone 12 Pro Max po 10 godzinach i 53 minutach. 

Nie zrozumcie mnie źle — to w dalszym ciągu jest imponujący wynik, szczególnie biorąc pod uwagę fizyczny rozmiar baterii oraz telefonu. Jednakże czas pracy na baterii to bezwątpienia największa wada nowego, malutkiego telefonu od Apple. 

Czy warto kupić iPhone 12 mini?

Moim zdaniem zdecydowanie tak! Jednakże trzeba być świadomym, jakie ograniczenia niesie niezbyt pojemna bateria. iPhone 12 mini z całą pewnością będzie idealnym towarzyszem dla osób, które przede wszystkim cenią sobie łatwość obsługi telefonu jedną ręką. Ponadto, jeśli ktoś oczekuje doskonałej jakości wykonywanych zdjęć, czy filmów wideo, to model 12 mini również sprawdzi się doskonale. Osobiście uważam także, że ten telefon będzie doskonały dla osób, które nie używają smartfona jako głównego urządzenia. Zatem ten telefon będzie idealnym wyborem dla kogoś, kto większość dnia spędza przed komputerem lub dla kogoś, kto nie konsumuje dużo treści na ekranie smartfona.