Czy warto dopłacić do iPhone 12 Pro ponad 1000 PLN ?

Tegoroczna premiera nowych iPhonów (w tym iPhone 12 Pro) wywołała nie mniej medialnego szumu niż poprzednie. Odważyłbym się nawet rzec, że wywołała go znacznie więcej. Przede wszystkim za sprawą nowego modelu 12 mini, lecz także subtelnych różnic między modelami iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Pomimo iż na pierwszy rzut oka, niewielu różnic, oba modele różnią się od siebie w kilku kwestiach, które dla pewnej grupy osób może mieć kluczowe znaczenie. Zatem, kto powinien dopłacić do droższego modelu Pro? 

Co łączy oba te modele?

Różnice pomiędzy opisywanymi modelami są delikatne, żeby nie powiedzieć minimalne, lecz znaczące. Nie mniej jednak należy także podkreślić cechy, które łączą iPhone’a 12 i 12 Pro. Obydwa telefony posiadają ten sam, wspaniały, 6,1-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2532 × 1170 pikseli, który może wyświetlać zawartość w standardzie HDR 10+ i osiągać jasność na poziomie 1200 nitów.

Obydwa telefony posiadają również takie samo wyposażenie w oryginalnym zestawie. W tym roku nie znajdziemy w pudełku słuchawek ani nawet ładowarki. Dodawany kabelek został natomiast zamieniony na końcówkę USB-C do Lightning.

Oba telefony dzielą także ten sam procesor – A14, zatem wydajność obu smartfonów będzie identyczna. Podobnie jest z aparatami, gdyż oba telefony posiadają dokładnie te same, standardowe oraz szerokokątne obiektywy. Sensory odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu są również identyczne, w związku z czym zdjęcia wykonywane tymi telefonami będą wyglądać tak samo. Oprócz tego oba modele obsługują standard łączności 5G.

iPhone 12 Pro w ręku na tle komputera
źródło: unsplash.com ; @iamdavid_10

Portretowy obiektyw oraz skaner przestrzeni LiDAR tylko w iPhone 12 Pro i Pro Max

Dodatkowy, trzeci (a licząc przednią kamerkę, to czwarty) obiektyw w iPhonie 12 Pro to prawdopodobnie rzecz, którą większość zauważyła by na samym początku. Obiektyw oferuje dwukrotny zoom optyczny względem standardowego obiektywu i cechuje się rozdzielczością na poziomie 12 MP i szybkością f/2.2.

Źródło: Kanał Apple na YouTube

Nieco poniżej teleobiektywu znajdziemy skaner przestrzenny LiDAR, który emituje wiązkę światła laserowego o niewielkiej mocy. Rozproszenie tej wiązki rejestrowane jest przez wbudowany teleskop, aby następnie stworzyć szczegółowe, trójwymiarowe mapy otoczenia. Sam czujnik znacząco wspiera działanie aplikacji, które bazują na rozszerzonej rzeczywistości (np. Aplikacja RoomScan pozwala w szybki oraz łatwy sposób tworzyć szczegółowe plany całych budynków, bez potrzeby angażowania specjalnego sprzętu). LiDAR to absolutna nowość w telefonach od Apple i zdaje się, że zostanie ona szczególnie doceniona przez projektantów wnętrz czy architektów, dla których może być on narzędziem znacząco przyspieszającym pracę.

Absolutnie flagowa jakość wykonania

Nie zrozumcie mnie źle, iPhone 12 to smartfon wykonany niemalże idealnie. Aluminiowe ramki oraz szklane, błyszczące plecki urządzenia wspaniale się ze sobą komponują. Jednakże iPhone 12 Pro podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Kanciaste ramki urządzenia zostały wykonane z błyszczącej stali nierdzewnej, a szkło na tyle urządzenia zostało zastąpione matowym, nieco lepiej wyglądających szkłem hartowanym. Te niewielkie na pozór zmiany powodują, że model Pro nieco lepiej leży w dłoni użytkownika oraz jest minimalnie cięższy (188g kontra 163g) — co dla wielu jest wyznacznikiem lepszej jakości wykonania.

iPhone 12 w kolorze białym
źródło: unsplash.com ; @iamdavid_10

Czym jeszcze różni się iPhone 12 Pro?

Dodatkowy obiektyw, skaner LiDAR czy lepsza jakość wykonania to te najbardziej zauważalne różnice pomiędzy telefonami. Ponadto, model 12 Pro posiada więcej pamięci operacyjnej RAM (6GB vs 4GB), jest dostępny w mniejszej ilości kolorów oraz może posiadać więcej pamięci na dane (może posiadać 128GB, 256GB lub 512 GB pamięci, podczas gdy model 12 może mieć 64GB, 128GB lub 256GB).

Czy warto dopłacić i kupić iPhone 12 Pro ?

Szczerze mówiąc, to zależy, kim jest potencjalny konsument oraz do czego używa telefonu. Dla większości osób standardowy model 12 będzie w zupełności wystarczający i niewielkie różnice nie są warte 1000 złotych. Jednakże, jeśli jesteś fotografem, lub uwielbiasz robić zdjęcia telefonem, z całą pewnością docenisz dodatkowy obiektyw oferujący zoom optyczny. Podobnie, jeśli jesteś projektantem wnętrz lub architektem, czujnik przestrzenny LiDAR prawdopodobnie znacząco przyspieszy twoją pracę z projektami, lub otworzy nowe możliwości ich planowania czy realizacji.

Apple iPhone 12 Pro – reklama na kanale Apple na Youtube

W dużym skrócie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy cechy różniące iPhone 12 od iPhone 12 Pro są warte 1000 złotych. Jeśli potrzebujesz którejkolwiek z tych funkcji do codziennego używania telefonu, model 12 Pro to jedyny wybór. Jeśli jednak żadna z nich nie jest Ci niezbędna, to musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie — czy nieco lepsza jakość wykonania i kilka funkcji, z których skorzystasz sporadycznie, jest warta 1000 PLN? To mocno indywidualna kwestia i każdy powinien odpowiedzieć na to pytanie w zgodzie z samym sobą i własnym sumieniem.

Photo by Denis Cherkashin on Unsplash