Modem 5g w iPhone

Wkrótce powstanie modem 5G od Apple

Po udanym debiucie rynkowym własnych procesorów M1 obecnych w nowych MacBookach Apple zdaje się kontynuować pracę zmierzające do całkowitej produkcji hardware’u w swoich produktach. Najnowsze informacje potwierdzają, że Modem 5G od Apple powinien być następnym komponentem, który zostanie zaprojektowany i wykonany przez kalifornijskiego producenta, zastępując tym samym modem Qualcomma.

Prace nad nowym komponentem już trwają 

Informacja, o której mowa, została potwierdzona przez vice prezesa Apple do spraw technologii sprzętowej, John’ego Srouji podczas spotkania z pracownikami. Srouji stwierdził, że w 2020 roku Apple oficjalnie rozpoczęło pracę nad pierwszym, wewnętrznym modemem komórkowym, który pozwoli na kolejne strategiczne przejście. V-ce prezes potwierdził także, że jest to kluczowa część długofalowej strategii firmy, która zagwarantuje Apple bogate możliwości technologicznych innowacji w przyszłości. 

photo 1517077304055 6e89abbf09b0?ixid=MXwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHw%3D&ixlib=rb 1.2
źródło: unsplash.com

Dlaczego Apple chce stworzyć własny modem 5G?

Potwierdzenie rozpoczęcia prac nad nowym modułem idealnie wpisuje się w taktykę firmy, która od lat celuje w optymalizację produkcji swojego sprzętu. Docelowo, taki zabieg ma zapewnić zdecydowanie lepsze doznania płynące z użytkowania urządzenia przez konsumenta, jednocześnie obniżając koszty produkcji samego urządzenia. 

Obecnie, modem 5G wykorzystywany w iPhone’ach produkuje Qualcomm. Na mocy udzielonej Apple licencji, uzyskuje przychody generujące około 11% ich wartości. Mimo iż wartość licencji nie jest znana, należy przypuszczać, że w grę wchodzą ogromne pieniądze. Co ciekawe, kilka chwil po ogłoszeniu rozpoczęcia prac nad nowym modemem przez Apple, notowania na giełdzie Qualcomma spadły o 6,3%. 

Przypomnijmy, że Apple produkuje obecnie procesory wykorzystywane w iPhone (seria A), czipy odpowiedziane za połączenia bezprzewodowe ze słuchawkami (H1) czy Apple Watch’em (W1) czipy ultraszeroko pasmowej komunikacji (U1), czy też świeżo zaprezentowane procesory ARM dla MacBooków – M1.

Avatar of Filip Chojnacki

Filip Chojnacki

Fan technologii w każdej postaci, lecz przede wszystkim Apple. Oprócz tego - student medycyny interesujący się futbolem, językami obcymi oraz rozwojem osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *