Apple Pay reklama

Apple Pay w Polsce już 19 czerwca

Po kilku miesiącach plotek i doniesień z trzeciej ręki wiemy już niemal na pewno, że Apple Pay zostanie uruchomione 19 czerwca. Na początek będzie można skorzystać z tej funkcjonalności w 8 bankach. Lista poniżej.

Pracownicy wybranych banków mogli testować wdrażane rozwiązanie już od kilku tygodni, ale informacja o nich, z uwagi na umowy z Apple nie mogła wydostać się na zewnątrz. Z informacji technicznych, które otrzymałem z zaufanego źródła wynika, że Apple Pay jest oparte o tą samą technologię, którą te Banki miały wdrożoną wcześniej a prace skupiały się głównie na uzyskaniu certyfikacji od Apple.

Sama certyfikacja to jednak nie wszystko, dostosowaniu musiały ulec również parametry kart płatniczych. Banki musiały w swoich systemach wysupłać całą bazę kart, która ma być obsługiwana w aplikacji wallet i nadać im odpowiednie flagi umożliwiające obsługę płatności.

Aby w ramach testów móc dodać polską kartę, pracownicy banków musieli przełączać urządzenia w region USA. Docelowo oczywiście nie będzie trzeba tego wykonywać. Warto zauważyć również, że płatności będą od razu aktywne również na Apple Watch i podobnie jak w innych krajach (oprócz USA), nie będzie możliwości przesyłania przelewów w wiadomościach iMessage.

Lista banków, w których wystartuje Apple Pay:

 1. BGŻ BNP Paribas,
 2. Nest Bank,
 3. Getin Noble Bank,
 4. Raiffeisen Polbank,
 5. mBank,
 6. Alior Bank,
 7. BZ WBK,
 8. Pekao S.A. (prawdopodobnie)

Podsumowanie informacji o Apple Pay

 1. Nie wszystkie karty automatycznie będą miały możliwość płatności za pomocą Apple Pay. Czasami będzie konieczność wyrobienia nowej, wirtualnej karty (za darmo),
 2. Płatności będą możliwe również za pomocą Apple Watch,
 3. Lista Banków będzie się poszerzać, już teraz wiadomo o trzech kolejnych Bankach, które wdrożą rozwiązanie w następnych miesiącach,
 4. W maju Apple Pay zostało uruchomione na Ukrainie, razem z Polską wystartuje również Norwegia,
 5. Nie wiadomo kiedy Apple będzie chciało rozszerzyć usługę o możliwość płatności bezpośrednich pomiędzy użytkownikami.
Avatar of Robert Miroszewski

Robert Miroszewski

Piszę o technologii, gadżetach a nierzadko również o grach, które ubóstwiam w wolnym czasie. Fan produktów z jabłuszkiem. Zawodowo zajmuję się zarządzaniem projektami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *