Android 11 – nowości, najważniejsze zmiany

Najnowszy system operacyjny od Google, Android 11 miał swoją premierę 8 września 2020 roku. W tej wersji znajdziemy sporo zmian, zarówno w funkcjonalności systemu jak i w jego wyglądzie. Zobacz z jakich funkcji możesz skorzystać na swoim smartfonie z Androidem.

Po długim etapie beta testów system został oficjalnie opublikowany a aktualizacje pojawiły się w pierwszej kolejności na smartfonach z serii Google Pixel. W niedalekiej przyszłości aktualizacje do najnowszego Androida otrzymają też zapewne telefony innych producentów.

Lista smartfonów, które otrzymają aktualizację do Android 11

Dokładną listę smartfonów, które dostaną aktualizację do Android 11 znajdziecie tutaj:

Lista smartfonów, które otrzymają aktualizację do Android 11

Skoro jedenastka już oficjalnie debiutuje na rynku, warto sprawdzić jakie zmiany wprowadza, a tych jest w tym wydaniu całkiem sporo.

Konwersacje

Android 11 skupia się na porządkowaniu powiadomień i udoskonaleniach związanych z konwersacjami. Nowa funkcja oferuje przede wszystkim grupowanie powiadomień związanych z konwersacjami oraz możliwość priorytetyzowania wybranej rozmowy.

Konwersacje w systemie Android 11
Konwersacje w systemie Android 11. Źródło: android.com

Dodatkowo możemy teraz wszystkie konwersacje przypinać w formie bąbelków znanych wcześniej z Facebook Messengera.

Nagrywanie i rozszerzone zaznaczanie

Wśród ciekawych funkcji znajdziemy również możliwość nagrywania ekranu, audio a także rozszerzone możliwości zaznaczania tekstu i obrazów.

Android 11 nagrywanie ekranu i dźwięku
Nagrywanie ekranu, dźwięku i zaznaczanie w Android 11. Źródło: android.com

Podpowiadanie i przewidywanie

Od teraz Twój telefon będzie w jeszcze większym zakresie potrafił przewidywać odpowiedzi w konwersacjach. Dodatkowo system podpowie polecane w danej chwili aplikacje a smart foldery samodzielnie zaproponują swoją nazwę i zawartość.

Przewidywanie i podpowiadanie w Android 11
Źródło: android.com

Dostępność

Osoby z niepełnosprawnością będą od teraz miały większe możliwości sterowania telefonem. Dzięki rozszerzonej funkcji sterowania głosowego, smartfon staje się jeszcze bardziej dostępny.

Zarządzanie urządzeniami

Od teraz Android 11 wyposażony został w zestaw funkcji pozwalających na sterowanie urządzeniami podpiętymi do środowiska Google w domu. Naciskając dwukrotnie przycisk zasilania przeniesiemy się do specjalnego panelu, gdzie będziemy mogli sterować oświetleniem, termostatem, głośnikami i innymi urządzeniami smart home.

Zarządzanie urządzeniami w Android 11
Źródło: android.com

Dodatkowo od teraz Android Auto będzie działać bez kabla a aplikacja YouTube Music zyska możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy urządzeniami grającymi.

Bezpieczeństwo i prywatność

Android 11 zyskuje teraz moc bardziej szczegółowego zarządzania uprawnieniami dla aplikacji. Od teraz będziemy mogli nadać dostęp do poszczególnej części smartfona w formie jednorazowego dostępu.

Prywatność i bezpieczeństwo w Android 11
Źródło: android.com

Dodatkowo od teraz aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa będą przychodziły na telefon prosto ze sklepu Google Play.

Podsumowanie

Jasno widać, że zmiany zachodzące w Androidzie są spójne z trendem rynkowym. Systemy operacyjne stają się bardziej zintegrowane z urządzeniami peryferyjnymi, dają użytkownikom większą możliwość zarządzania uprawnieniami i stają się bardziej osobiste. W tym właśnie kierunku zmierzają tez mobilne systemy operacyjne.