Amazon w Polsce w 2021 roku. Allegro czuje oddech konkurenta na plecach

Amazon podejmuje coraz to nowe kroki w wejściu na nasz rynek. Niewątpliwie musi się dobrze przygotować bo starcie z Allegro będzie niezwykle trudną potyczką, której wynik nie jest wcale przesądzony. Amazon w Polsce w 2021 roku to niemal pewnik.

Allegro to niewątpliwy lider polskiego rynku zakupów online. W 2020 roku aż 86% internautów wymienia Allegro przy pytaniu o nazwy serwisów związanych z zakupami w internecie (badanie Gemius dla e-Commerce Polska). To świadczy o niezwykłej sile marki i bezwzględnej dominacji w wielu kategoriach zakupów online.

Allegro w badaniu Gemius
Źródło: https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/e-commerce-w-polsce-2020.html

Amazon w Polsce w 2021 roku

O tym, że ten gigant branży e-commerce planuje wejść na polski rynek mówi się od dawna. Już teraz możemy w polsce zamawiać produkty wprost z niemieckiego amazona, który dodatkowo został przetłumaczony na język polski. To jednak nie wszystko, od niedawna bowiem można zamawiać paczki wprost do paczkomatów na terenie całego kraju.

Amazon w Polsce
Photo by Christian Wiediger on Unsplash

Jest to niewątpliwie strategiczny krok dla Amazona i dla InPostu. Podobną współpracę InPost prowadzi już z Allegro od dawna. Pytanie jakie się pojawia to czy to wystarczy aby pobić Allegro?

Znamy już przecież historyczne próby podboju polskiego rynku przez eBay, który tak szybko jak się pojawił tak też zniknął. Dla Amazona wojna z Allegro może być równie ciężka, jednak gigant zza oceanu ma coś czego nie posiada Allegro, ogromne zaplecze w postaci dominacji na wielu rynkach. To powoduje, że efekt skali Amazona może dać mu niesamowitą przewagę logistyczną nad konkurentem z polski.

Czy na pewno chcemy tej konkurencji?

Z jednej strony wiadomo nie od dziś, że duża konkurencja to korzyści przede wszystkim dla konsumenta. W tym przypadku jednak nie wiem czy powinniśmy czekać z wytęsknieniem na to starcie gigantów. Allegro to jeden z ostatnich lokalnych liderów branży na naszym rynku, pytanie czy warto spisywać go na straty, wraz z całym zapleczem, doświadczeniem i ludźmi którzy pracują i tworzą ten produkt w Polsce?

Kolejne obawy jakie mam przed wejściem Amazona do polski to fakt, czy chcemy wspierać nieuczciwe prowadzenie biznesu przez Jeffa Bezosa. Warunki pracy w zakładanych magazynach niejednokrotnie są przyczynkiem do kolejnych strajków. Poziom wynagrodzenia pracowników magazynowych jest oczywiście minimalny, przy czym zyski najbogatszego człowieka na świecie stale rosną.

Na koniec warto jeszcze dodać, że Amazon w Polsce oznacza wejście kolejnego wielkiego gracza na bardzo mały rynek. Spowoduje to kolejną falę upadłości dla mniejszych sklepów i sklepików.

Rok 2021 będzie rozstrzygający

Amazon w Polsce to perspektywa prawdopodobnie pierwszego półrocza 2021. Czy tego chcemy czy nie, gigant z pewnością podejmie walkę o nasze portfele. Zwłaszcza, że cała infrastruktura już jest w naszym kraju zbudowana. Nowoczesne magazyny z Polski wysyłają już bardzo dużą część paczek daleko w Europę i resztę świata, gigant na pewno będzie chciał wykorzystać te możliwości również pod nosem swoich własnych obiektów.